СБУ, Бурба та ПВК «Вагнер»: вся історія скандалу

Упорядковуємо весь ланцюжок подій від затримання членів ПВК «Вагнер» до запису телефонних розмов.

Ця історія почалась 29 липня, коли білоруські ЗМІ повідомили про затримання в Білорусі 33 бойовиків приватної військової компанії «Вагнер», котру напряму пов’язують з Головним розвідувальним управлінням Генерального штабу ЗС РФ. Тобто, у всіх своїх діях ПВК «Вагнер» керована ГРУ.

«Вагнерівці», після прибуття до Мінська (в ніч з 24 на 25 липня) заселились в один з готелів Мінська і повинні були виселитися 25 липня, але покинули готель лише 27 липня і переїхали в один із санаторіїв Мінського району. Усі 32 постояльці були затримані КДБ та ГУВС. Ще одного було впіймано окремо на півдні країни. В білоруських ЗМІ наголошувалось, що бойовиків видала нехарактерна для російських туристів поведінка: не вживали спиртного, одягнені були у спецодяг.

Дев’ятеро виявились громадянами України і більше десятка навіть встигли воювати проти неї на Сході.

Незабаром після затримання бойовиків українська сторона почала підготовку до екстрадиції бойовиків та 31 липня подала відповідне звернення до Білорусі але екстрадиція звинувачених у злочинах проти України не відбулась.

14 серпня генпрокуратура РФ заявила, що 32 затримані в Білорусі найманці видані РФ.

17 серпня агент НАБУ Євген Шевченко оприлюднив інформацію про те, що затримання в Білорусі групи ПВК «Вагнер» було спланованою і операцією контррозвідки СБУ, проте її проведення зірвав очільник офісу президента Андрій Єрмак.

Глава Офісу президента
Андрій Єрмак

18 серпня Юрій Бутусов (головний редактор видання «Цензор.НЕТ») опублікував на своїй сторінці у Facebook свою версію перебігу подій пов’язаних з «вагнерівцями».

За словами Бутусова, більше року тому СБУ та ГУР спільно розпочали операцію із захоплення 28 російських бойовиків, котрі воювали на Сході проти України. Серед них:

  • двох, котрі мають стосунок до збиття рейсу MH-17;
  • одного за збиття Іл-76 в Луганському летовищі;
  • одного за збиття Ан-26 під Луганськом.

Також він стверджує, що після виявлення цих осіб, українські спецслужби від імені закритої 2018 року російської приватної військової компанії «МАР» запропонували бойовиками роботу з охорони нафтових свердловин у Венесуелі, звідки наче і надійшла пропозиція.

За планом, 24 липня всю групу з Москви до мінського летовища мав перевезти чоловік на ім’я Генадій Купман. Без жодних затримок група мала вже 25 липня вилетіти рейсом Мінськ-Стамбул. Пролітаючи над Україною рейс мав здійснити незаплановану посадку у зв’язку з надзвичайною ситуацією на борту, після чого вся група мала бути затримана для наповнення «обмінного фонду» з української сторони.

У свої публікації Бутусов стверджує, що у зриві операції винні особи з вищого політичного керівництва держави і дає наступну хронологію подій.

24 липня, за день до відльоту групи найманців з Мінська, начальник ГУР Василь Бурба разом із першим заступником голови СБУ Русланом Баранецьким доповіли Зеленському про проведення фінальної частини операції. При цьому були присутні:

  • голова Офісу президента Андрій Єрмак,
  • перший заступник секретаря РНБО — голова комітету з розвідки Руслан Демченко,
  • заступник голови Офісу президента з питань оборони Роман Машовець
  • та секретар президента Марія Левченко.

На цій нараді, за інформацією Цензор.НЕТ, голова Офісу президента Андрій Єрмак заявив про необхідність перенесення операції через те, що це затримання завадить початку чергового перемир’я на Донбасі 27 липня. Попри заперечення представників спецслужб, що подібне зірве операцію, Зеленський підтримав Єрмака і віддав наказ СБУ та ГУР захоплення терористів призупинити, а операцію перенести на 30 липня.

Відповідно, 33 пасажири літака пропускають свій рейс і залишаються очікувати наступного вильоту 30 липня, але вже 29 були арештовані КДБ Білорусі за звинуваченням у підготовці провокацій до виборів Президента країни.

Далі, як вже було згадано, 31 липня відбулось звернення України про екстрадицію бойовиків, але запит залишився проігнорованим.

3 серпня Президент Зеленський збирає нараду з тим же колом осіб. На цій нараді начальник ГУР Василь Бурба заявляє про провал операції через зраду і пропонує перевірити на детекторі брехні себе, голову Офісу президента Андрія Єрмака, першого заступника секретаря РНБО — голови комітету з розвідки Руслана Демченка та заступника голови Офісу президента з питань оборони Романа Машовця, котрі були присутні на минулій зустрічі. У свою чергу, Андрій Єрмак висловив невдоволення тим, що інформація про операцію опинилась у США. Детальніше про це не повідомляється.

В результаті, Зеленський не прийняв рішення про перевірку присутніх осіб на можливу зраду, а вже 5 серпня раптово звільняє з посади Бурбу та призначає Кирила Буданова.

Того ж дня Зеленський проводить переговори з Лукашенком стосовно видачі 9 громадян України з числа бойовиків, а 7 серпня про видачу всієї групи з Президентом Білорусі говорить Володимир Путін.

Юрій Бутусов стверджує, що мотив Єрмака у зриві операції полягав через його небажання псувати відносини з помічником Путіна — Дмитром Козаком. Також, Бутусов кидає тінь на першого заступника секретаря РНБО і главу комітету з розвідки Руслана Демченка через його авторство Харківських угод 2010 року, анти українську позицію в Тристоронній контактній групі та належність до команди Януковича, що передбачало його люстрацію замість призначення на займану тепер посаду.

Руслан Демченко

Із спростуванням декотрих заяв вже виступив новий голова ГУР Кирило Буданов в інтерв’ю для Укрінформ 18 серпня:

Достатня кількість фактів свідчить про те, що це спецоперація російських спецслужб. По-перше, десятки людей із досвідом бойових дій у гібридних конфліктах у різних країнах, у тому числі на Донбасі, з’явились у столиці Білорусі прямо напередодні доленосних президентських виборів.

Заявив Кирило Буданов

Також він заперечує можливість обману бойовиків з метою їх завезення до Мінська, вважає її неможливою.

Про те, що операція дійсно планувалась стверджує і активіст Назар Приходько.

Також, 18 серпня, журналіст Яніна Соколова опублікувала начебто записи розмов бойовиків ВПК «Вагнер», де їх вербують:

Слкжба зовнішньої розвідки України сьогодні теж спростувала інформацію Бутусова. В СЗР заявили, що це інформаційна операція РФ.

Читайте продовження:

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Tagged , , , , .

Leave a Reply