Країни ЄС домовились про новий формат співпраці розвідок

Європейські держави укріплюють свої контакти в області розвідки та починають співробітництво на новій платформі під назвою Розвідувальна колегія Європи (Intelligence College of Europe, ICE).

Про можливості нової платформи та її відмінність від вже існуючих у цій сфері розповідає Deutsche Welle.

Створення ICE – результат інціативи президента Франції Еммануеля Макрона. У своєму виступі в Сорбонні у вересні 2017 р. він підняв питання про посилення взаємодії між європейськими спецслужбами з метою більшої незалежності від інформації та новинок великих держав — США, Китаю чи Росії — в тому, що стосується роботи спецслужб. Офіційно засновано ІСЕ в Парижі в травні 2019 р.

Нова платформа — не місце для обміну розвідінформацією чи планування операцій спецслужб. У неї немає постійного місцезнаходження та організаційно-правової форми. Всі результати діяльності, інтелектуальні продукти, заяви або публікації, які будуть робитися ICE, не мають обов’язкового характеру.

ІСЕ задумана як вільна платформа, країни-учасники якої три рази на рік у форматі конференцій і семінарів. На них будуть збиратися співробітники спецслужб, урядовці, політики, експерти та науковці. Зустрічі і семінари покликані сприяти діалогу розвідувального співтовариства з особами, які приймають рішення, та експертами, а також стимулювати інтелектуальний обмін.

За першопочатковим до неї мали увійти всі держави-члени ЄС, однак відповідну угоду 26 лютого 2020 р. в Загребі підписали тільки 21 країна Євросоюзу, а також Норвегія і Велика Британія. Болгарія, Словаччина, Польща, Люксембург і Греція залишаються поза ICE. З часом вони, а також Швейцарія отримають статус партнерів.

Створення ICE – далеко не перша спроба покращити співпрацю спецслужб країн Європейського союзу:

  • З 1969 року існує так званий Бернський клуб (Club de Berne) — неофіційний форум керівників спецслужб для обміну даними, досвідом і думками, обговорення актуальних питань національної розвідки. Як і ICE – Бернський клуб не має ні секретаріату, ні правової бази, однак будучи наднаціональної платформою, яка не належить до ЄС, він не підвладний демократичному контролю.
  • Офіційною структурою ЄС для співробітництва в області розвідки є Розвідувальний і ситуаційний центр Євросоюзу (INCTEN). Він діє з 2003 р. і підпорядкований Європейській службі зовнішніх зв’язків. Інформація, отримана від спецслужб держав-членів, аналізується і передається в різні підрозділи ЄС та іншим країнам. Так як INCTEN самостійно не збирає інформацію з використанням розвідувальних методів, то є швидше аналітичним центром, ніж класичною розвідслужбою.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Tagged , , .

Leave a Reply