Терміново потрібні спеціалісти: де і як спецслужби ФРН шукають співробітників?

Німецькій поліції і спецслужбам не вистачає співробітників. Навіть в вагонах метро і роздягальнях фітнес-клубів можна побачити оголошення про вакансії. Але чи легко влаштуватися туди на роботу?

Про це розповідає Deutsche Welle.

Берлінське метро – це не тільки транспортний засіб, а й ярмарок вакансій, причому часом досить несподіваних. Наприклад, в вагонах метро висять оголошення про пошук нових співробітників в Федеральне відомство з охорони конституції (контррозвідка ФРН) під девізом: “Таємно творити добро”.

На сайті іншої німецької спецслужби – Федеральної розвідувальної служби Німеччини (BND), що займається зовнішньою розвідкою – теж є понад три десятки відкритих вакансій, приблизно половина з них – в області інформаційних технологій.

Кар’єра в розвідці – відкритий конкурс і хороша стипендія

За даними берлінської газети Tagesspiegel, у Федеральному відомстві з охорони конституції працює близько 3500 осіб, а в Федеральної розвідувальної служби – близько 6500 чоловік. Щороку в BND надходить від 1200 до 1500 резюме від бажаючих працювати в цій структурі. 200 чоловік запрошуються на вступний іспит, який складається з декількох етапів.

Найскладнішим з них вважається письмовий тест, в ході якого перевіряється не тільки знання німецької та англійської мов або математики, а й здатність до логічного мислення, концентрації і запам’ятовування. Тих, хто успішно впорається з письмовими та усними завданнями, а також пройде наступний за ними медогляд та ретельну перевірку на зв’язки з іноземними спецслужбами та спецслужбами колишньої НДР, а також на наявність судимостей. Крім цього, претенденти зобов’язані вказати посилання на всі свої акаунти в соціальних мережах.

Кандидати, які пройшли суворий конкурсний відбір, допускаються до навчання за спеціальністю “Розвідувальні служби” в Центрі розвідувального навчання і підвищення кваліфікації в Берліні (Zentrum für nachrichtendienstliche Aus- und Fortbildung), під час якого вони отримують стипендію в розмірі близько 1323 євро, що значно вище середнього. Одна з ключових передумов для роботи як спецслужбах, так і в поліції – громадянство Німеччини.

Держструктурам не вистачає IT-фахівців

“Практично всім державним структурам ФРН – і не тільки спецслужбам та поліції – терміново потрібні IT-фахівці, причому мова не тільки про боротьбу з кіберзлочинністю, а й про безпеку в соціальних мережах, – каже Томас-Габріель Рюдігер (Thomas-Gabriel Rüdiger), експерт по кібербезпеки з Вищої школи поліції Бранденбурга. – Закрити вакансії на федеральному і регіональному рівні дуже непросто”.

“Я вважаю подібні рекламні кампанії явною ознакою того, наскільки драматична ситуація з пошуком кадрів, – каже президент Ради з кібербезпеки Ханс-Вільгельм Дюнн (Hans-Wilhelm Dünn). – Федеральні відомства відчайдушно шукають IT-експертів”.

За його словами, реклама в метро нічого не дасть доти, поки не будуть вирішені структурні проблеми, пов’язані з браком фахівців.

Чому ж тоді спецслужбам не вистачає співробітників? Причини досить прозаїчні. По-перше, пояснює Рюдігер, гроші – в держструктурах не платять так добре, як платять IT-фахівцям в приватному секторі. По-друге, імідж. Держструктури програють молодим і динамічним стартапам. Це відлякує багатьох з тих, кому робота на державу не видається достатньо креативною і привабливою.

“Оскільки випускників мало, а вакансій багато, все більше інформатиків воліють добре оплачувану роботу в бізнесі, – говорить Дюнн. – До того ж, кібербезпека все ще не вважається найпривабливішою спеціалізацією в Німеччині”.

Томас Рюдігер згоден: в Німеччині панує брак IT-фахівців. Причини дефіциту він пояснює тим, що німецьке суспільство занадто пізно задумалося про цифровізацію – що призвело до нестачі освітніх програм в області IT.

Німеччина пасе задніх європейського рейтингу цифровізації держструктур, каже Дюнн. У таблиці DESI (Digital Economy and Society Index) ФРН посідає 26-е місце з 28 – позаду тільки Греція і Італія.

“Поліція і спецслужби – не виняток. Застарілі процеси і недостатній взаємозв’язок ускладнюють боротьбу зі злочинністю і розвідувальну роботу”, – говорить Дюнн.

Тим часом прес-служба BND не відповіла на письмовий запит DW, відправлений по електронній пошті. Прес-служба Федерального відомства з охорони конституції теж відмовилася від будь-яких коментарів з приводу рекламної кампанії “Таємно творити добро”.

На фото: реклама Федерального відомства з охорони Конституції.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Tagged , , .

Leave a Reply