В спецслужбах Франції проводять масові чистки. Шукають потенційних “неблагонадійних” та “терористів”

Уряд Франції оприлюднив результати перевірок, проведених спецслужбами країни. Перевірки були проведені після теракту, скоєного співробітником управління префектури поліції Парижа (DRPP).

Про це повідомляє RFI.

Теракт, жертвами якого стали чотири співробітники поліції (п’ять з урахуванням самого нападника) стався 3 жовтня 2019 року в центральній будівлі префектури поліції Парижа. Після скоєння злочину з’ясувалося кілька обставин, які спонукали уряд перевірити всі розвідслужби, що займаються боротьбою з тероризмом.

Прем’єр-міністр Франції Едуард Філіп доручив цю роботу Інспекції служб розвідки: він розповів, що DRPP перевірятимуть до кінця жовтня, а інші спецслужби – до кінця року.

Після трагедії виникли такі важливі питання, зокрема:

1. Чому нападник, 45-річний Мікаель Арпон, співробітник ІТ-відділу DRPP, раніше не був усуневий від служби, враховуючи те, що ще в 2015 році керівництво знало про його “радикалізацію” (зокрема, він виправдовував теракт в Charlie Hebdo).

2. Чому він мав доступ до секретних даних.

3. Чи міг він передати конфіденційну інформацію якомусь терористичному угрупованню.

Ален Родьє з Французького центру досліджень розвідки (CF2R) заявив в інтерв’ю газеті JDD, що “документи префектури мають виняткову цінність для (терористичного угруповання) ІГ”. Питання в тому, чи не був Арпон “завербований як агент служби безпеки ІГ (Amnyiat), одним із завдань якої є розвідка”, – підкреслив експерт.

Про те, чи отримала влада відповіді на ці питання, не повідомляється: уряд не став оприлюднювати результати проведеної в DRPP перевірки. І тільки у вівторок ввечері, 21 січня, були оприлюднені відповіді на деякі питання, що стосуються якості виконаної роботи по виявленню “радикалізованих” співробітників спецслубж.

В документі розкривається інформація про те, що у Франції з 2014 року 16 чоловік було відсторонено від роботи в розвідувальних службах через ймовірну радикализацію їх самих або кого-небудь з їх оточення. В той же час, в доповіді підкреслюється, що нових випадків  після 3 жовтня 2019 року (тобто, з моменту теракту в префектурі поліції) відзначено не було.

Уряд Франції також зазначив, що з 15 січня 2020 року “випадки радикализації в органах внутрішньої безпеки і розвідувальних службах контролюється центразізовано”.

Крім того, прийнято рішення про те, що з нинішнього року в академії розвідки і в самих розвідслужбах буде систематизовано початкове і безперервне навчання з розпізнавання найменших ознак радикалізації.

І нарешті, Національний координаційний центр з розвідці та боротьби з тероризмом спільно з Генеральним секретаріатом національної оборони і безпеки забезпечать умови для того, щоб кожна розвідслужба розробила надійну систему управління ризиками і контролю за вразливістю агентів і комп’ютерних мереж.

За останні 5 років, з січня 2015 року, після теракту в редакції Charlie французька влада неодноразово вживали заходів щодо посилення боротьби з тероризмом. Після паризьких терактів 13 листопада 2015 року в країні було введено надзвичайний стан, який скасували в листопаді 2017 року, після прийняття нового закону “Про поселення внутрішньої безпеки та про боротьбу з тероризмом”. У червні 2017 року президент Макрон доручив створити підпорядкований безпосередньо йому Національний координаційний центр з розвідці та боротьбі з тероризмом. У липні 2018 року був представлений черговий урядовий план по боротьбі з тероризмом. А в липні 2019 року створено Національну антитерористичну прокуратуру.

Після теракту в префектурі прем’єр-міністр Едуард Філіп заявив, що з моменту надзвичайного стану влада посилила засоби виявлення радикальних радикальних ісламістів: зокрема, в 2018 році було проведено понад 300 тисяч розслідувань.

Tagged , , .

Leave a Reply