Рада надасть нацгвардії власну зовнішню розвідку

16 січня у Центрі протидії корупції назвали прийнятий 15 січня в першому читанні законопроєкт № 2412 “Про розвідку” ризиковим через норми про надання Нацгвардії функцій військової розвідки

Про це повідомляє Еспресо з посиланням на ГО “Центр протидії корупції” у Facebook.

“Вчора, 15 січня, Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки підтримав до першого читання законопроєкт № 2412 “Про розвідку”. Однією з найризиковіших у запропонованій комітетом версії є норми, які наділяють Національну гвардію статусом суб’єкта системи воєнної розвідки”, – вважають у ЦПК.

У центрі вважають, що через знаходження Нацгвардії у під сферою контролю МВС, у системі Міністерства створюється повноцінна паралельна система військових і правоохоронних формувань тепер уже із можливостями розвідки.

“Це означає надзвичайні повноваження із розвідки для органу в системі МВС. Норми дозволяють залучати Нацгвардію для виконання розвідувальних завдань у військовій сфері. Формулювання проекту настільки широкі та загальні, що на практиці це може вийти далеко за межі розвідки під час виконання військових завдань та перетворитися у зловживання. Наприклад, на виконання завдань розвідки у Нацгвардії зможуть мати таємний бюджет для закупівель та впроваджувати агентів до різних установ за кордоном”, – прокоментувала член правління Центру протидії корупції Олена Щербан.

Наразі в системі воєнної розвідки виключна компетенція з військової розвідки у розвідувального органу Міноборони. Президент пропонував додати до суб’єктів ще окремі військові частини та органи управління військової розвідки Збройних Сил. Проте, Комітет вирішив доповнити цей перелік іще підрозділами Нацгвардії. Наразі Нацгвардія немає подібних можливостей.

У ЦПК відзначають, що, в разі прийняття законопроєкта, підрозділи Нацгвардії отримають вплив далеко за межі України та зможуть впроваджувати агентуру за кордоном, організовувати там спецоперації (наприклад, мати агентів у посольствах як українських, так і іноземних в Україні, урядах, оборонних структурах інших держав, міжнародних організаціях та просувати там необхідні питання, отримувати інформацію). Також у законопроєкті передбачена можливість таємного бюджету для Нацгвардії.

“Враховуючи, що більшість розвідувальної інформації та діяльності буде поза прокурорським контролем, ця паралельна система отримує надпотужний та неконтрольований інструмент впливу”, – заявили в ЦПК.

Більше того, проєкт вносить зміни і до Кримінального процесуального кодексу вводячи гарантії для осіб, яким відома інформація про розвідувальну таємницю. Такі особи не зможуть бути допитані щодо цих питань.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Tagged , , .

Leave a Reply