Як спецслужби Ізраїлю використовують ШІ для боротьби з терором?

Нові системи штучного інтелекту розуміють людей краще, аніж самі люди, кажуть в ШАБАК.

Повідомляє vesty.co.il

Служба загальної безпеки Ізраїлю (ШАБАК) задіює штучний інтелект для боротьби з тероризмом і запобіганню терактам. У технологічному відділі цієї секретної організації розробляють способи збору величезної кількості даних, їх аналізу та систематизації за допомогою новітніх відкриттів в області штучного інтелекту. Можливості ШАБАК в цій сфері перевищують аналогічні можливості найбагатших всесвітніх комерційних корпорацій типу Google і Facebook і випереджають багато світових досягнень в цій галузі.

Також унікальні розробки дозволяють ізраїльським спецслужбам вести ретельне спостереження за підозрюваними в глибині палестинської території та швидко реагувати на будь-який натяк з попередженням про загрозу. У цьому контексті варто нагадати, що Ізраїль вніс величезний внесок у запобігання терактам по всьому світу.

Про деякі можливості ШАБАК було розказано в середині грудня на закритій конференції для співробітників хай-тека, через яких секретна служба залучає до співпраці кращих програмістів-розробників. Представники ШАБАК розповіли гостям про останні досягнення в області штучного інтелекту в світі та Ізраїлі, які перевищують будь-які очікування і ясно дали зрозуміти, що ними всі ці можливості вже активно використовуються.

Алеф (повне ім’я зберігається в редакції), керівник технологічного відділу інформаційних систем ШАБАК, пояснив запрошеним, що між збором даних та аналізом процесів існує прямий зв’язок.

“Подія не виникає нізвідки, вона завжди слідує за чимось іншим, у будь-якої інформації існує часовий і просторовий контекст, – говорить він. – Людина не встає вранці і не йде ні з того ні з сього не скоювати злочин. Людина та її наміри виникають з подій і зв’язків. Тому можна робити досить точні прогнози подій, а прогноз – важлива частина всього процесу забезпечення безпеки”.

ШАБАК вкладає величезні ресурси в розробку штучного інтелекту, будь то обладнання, інформація, кадровий склад і фінанси, щоб забезпечувати своїм співробітникам зарплати того ж рівня, що і на приватному ринку.

Фахівцям доводиться мати справу з величезною кількістю даних, які ростуть в геометричній прогресії. Відомості про людей, про зв’язки між ними, про угоди, про кинуті в соціальних мережах фрази і реальні пересування – все це збирається в божевільний обсяг інформації, через що системи аналізу даних стали основним засобом ШАБАК.

“У нас немає жодної системи, в яку не був би вбудований штучний інтелект, – з гордістю каже Алеф. – Він задіяний від первинного етапу впізнання фотографії до великого проекту виявлення людини, що збирається здійснити теракт”.

Найголовніше нововведення останніх років – поява у штучного інтелекту здатності розуміти бажання людей. Програмістам вдалося розробити штучний інтелект, який розуміє написані тексти краще, ніж це роблять люди.

“Мова відображає думки, – пояснює Алеф. – Потрібно слухати, що говорять люди. Коли ти уважно прислухаєшся до слів, ти можеш виявити дивовижні речі. Теоретично, ти можеш передбачати…”

Як це робить штучний інтелект? Він прочісує і зчитує мільйони текстів і записів в пошуках повторюваних структур. Якщо,скажімо, почитати, що писалося в мережі перед турецьким вторгненням до Сирії, то штучний інтелект зможе виявити повторювані структури і скласти формули, за допомогою яких згодом можна буде передбачити інше вторгнення і заздалегідь про нього попередити. Тут не треба ніякої особливої ​​мудрості. Тільки безкінечна старанність, ретельність і статистика, яка ніколи не помиляється.

“Через рік-два світ штучного інтелекту буде складатися з трьохрядкового коду: навчи, вибудуй модель і передбач, – ділиться власним прогнозом Алеф. – Штучний інтелект вже не буде чимось незвичайним. Події приховані в інформаційних даних. Можна буде створювати моделі, що передбачають безліч хороших чи поганих подій. Так, торгові мережі або той же Amazon опрацьовують запити клієнтів. Але ми працюємо не з товарами, а з іншим матеріалом. Більш того, якщо цільову рекламу товару людина отримує після двохсекундної класифікації її запитів і текстів, у нас на аналогічний аналіз йде півсекунди”.

“На відміну від Amazon, ми не можемо дозволити собі помилитися, – вносить важливе уточнення Алеф. – У нашому випадку помилка може мати катастрофічні наслідки”.

Щоб уникнути помилок ШАБАК використовує комп’ютерні і людські системи перевірки і верифікації даних. 

Технології розвиваються сьогодні з шаленою швидкістю. Здатність збирати і обробляти дані вдосконалена настільки, що фахівці в галузі інформації можуть навчити машини все знати, все розуміти і все передбачати. Деякі розробники вже створили механізми відстеження змін душевного стану людини, інші розпізнають брехню – і все це лише за словами. Для відмінного результату потрібні лише потужні комп’ютери і доступ до величезної кількості даних. У ШАБАК цього добра в надлишку. Загальна служба безпеки також інвестує величезні ресурси в переорієнтацію на штучний інтелект. 

“Ми вкладаємо кошти в навчання, в співробітництво з університетами і вченими, щоб перетворити теорію в практику, – говорить Алеф. – Ми вкладаємо в дані і залучаємо потужні засоби заради того, щоб надати керівниками країни наші висновки. Це складні процеси, і ми вкладаємося в них по повній програмі”.

“Не кожна людина, яка говорить, що треба вбити прем’єр-міністра, йде і вбиває, – відповідає Алеф на питання, чи можна розпізнати і заздалегідь зупинити терориста-одинака. – Ми спеціалізуємося на інтеграції даних, коли недостатньо просто зібрати їх, але треба правильно пов’язати, проаналізувати і зробити максимально точні висновки”.

Люди, захоплені штучним інтелектом і його глибоким зануренням в сферу безпеки, не люблять шукати відповідь на запитання, яким є ризик того, що одного разу ці технології будуть використані для грубого порушення приватного життя громадян. Втім, цим не заморочуються й ті комерційні компанії, які використовують аналогічні технології для продажу своїх і чужих товарів. Межі особистого простору в еру високих технологій зв’язку і штучного інтелекту давно зміщені та розмиті. 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Tagged , , , .

Leave a Reply