Джон Келер «Секрети Штазі»

Назва: Секрети Штазі. Історія знаменитої спецслужби НДР
Автор: Джон Келер
Написано: 1999
Жанр: історична публіцистика
Часовий діапазон: 1945-1990

Коротка біографія автора

Джон (а до переїзду до США — Вольфганг) Келер народився в 1830 році в Німеччині, в Дрездені. Але в 1945 р., рятуючись від наступу радянських військ, втік з міста до американців, в армії яких, не дивлячись на підлітковий вік, став перекладачем з німецької.
Після закінчення Другої світової війни Келер спершу поїхав до Канади, а згодом емігрував до США. Там він офіційно змінив ім’я і у 1954 пішов на службу в армію. Потрапив у розвідку і далі працював в ЦРУ, як спеціаліст з ведення психологічної війни. В рамках цієї ж роботи багато років провів в Німеччині як журналіст від Associated Press.

У 1987 році Джон Келер, який близько товаришував із тодішнім президентом Р. Рейганом, став Директором з комунікацій Білого дому і відповідав за пересування президента. Але після того, як стала відома його участь в 10-річному віці в німецькій дитячій організації Jungvolk, він подав у відставку. Помер в 2012 році у віці 82 років у штаті Конектикут, США.

Джон Келер є автором двох книг про спеціальні служби: «Секрети Штазі. Історія знаменитої спецслужби» (1999 р.) та «Шпигуни у Ватикані: “холодна війна” СРСР проти католицької церкви» (2006).

Книга

Келер написав книгу настільки ж захоплюючу, скільки й правдиву. Її варто не тільки прочитати, але й пам’ятати.

Washington Times

В ній Джон Келер детально описує історію та діяльність Міністерства державної безпеки Східної Німеччини (скорочено — Штазі). Створена в кінці 40-х років за участі радянського НКВС в першу чергу для протистояння спецслужбам Заходу. Штазі стала однією з найпотужніших таємних поліційних та розвідувальних служб світу.

В НДР проникаючи в усі сфери життя, придушуючи опозицію та караючи незгідних, Штазі, подібно до КДБ та інших комуністичних органів держбезпеки, стала «щитом і мечем» комуністичної партії, тим механізмом, який впродовж 40 років утримував німецьких комуністів та їх державу при владі. В ФРН східнонімецькі розвідники проникли в усі урядові установи, включаючи розвідку і з часом могли б повністю паралізувати діяльність західної контррозвідки. До інтересів Штазі входили також НАТО, дипломатичні місії США та розвідка збройних сил США.

Окрім опису та систематичного аналізу цих аспектів діяльності Штазі в Східній Німеччині та за кордоном автор у цій книзі розповідає про:

  • створення Міністерства державної безпеки та його співпрацю з радянськими спецслужбами;
  • незмінного шефа Штазі Еріха Мільке та його роль у функціонуванні спецслужби;
  • програми внутрішніх репресій за участі Штазі;
  • міжнародне шпигунство, крадіжку витворів мистецтва;
  • тероризм і підготовку терористів;
  • спеціальні операції в Латинській Америці та Африці;
  • долю співробітників спецслужби після падіння режиму.

Викладене в книзі документальне дослідження Келера грунтується на численних розсекречених матеріалах архівів Штазі, БНД і ЦРУ, інтерв’ю з колишніми політв’язнями, розвідниками і державними чиновниками. Деякі з цих даних були опубліковані вперше.
Щоправда, не відмовляється автор і від прикрашення та вигадування історій, як от про своє знайомство з Мільке, що робить розповідь не точною, але захопливою. Декотрим даним з цифрами не можна повністю довіряти.

В цілому книга, яка до того ж є чи не єдиним описом західним автором діяльності Штазі доступним російською мовою, дозволяє зрозуміти історію Штазі та багато неписаних аспектів історії Холодної війни і сучасної Німеччини.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Tagged .

Leave a Reply