Шпигунське Кіно ч.1

Шпигунське кіно США 1905-1909 років.

Діяльність спецслужб та, власне, спецагентів — одна з найпопулярніших тем у кіно. Для початку, цілком серйозні бондіана, «борніана» (Джейсон Борн) та «місії нездійсненні» (від оригінального серіалу 1960-х до сучасних адаптацій Тома Круза). Крім того, комедійні герої Остіна Пауерса та Галахада (із Kingsman-а). І героїні, до прикладу — Янголи Чарлі. Франшизи та окремі фільми про таємничих месників приносять багатомільйонні прибутки своїм студіям. Відтак, може бути цікаво подивитися з чого все починалося. Добірка з дюжини ранніх кінематографічних робіт прямо перед вами. Їх відібрано за хронологічними критеріями. Чи не найбільш ранні знайдені за тематикою, а також приналежні до останнього передвоєнного десятиліття. Кінця «la belle epoque» (тк.зв. «Прекрасна епоха» 1890-1914 рр.). Проте це не означає, що ви не можете пропонувати інші стрічки в коментарях!

Перша на черзі «The Alien Question» («Прибульське питання», за аналогією до «єврейського питання»). Сюжет полягає в тому, що євреї, росіяни, поляки та німці прибувають до Лондона, чим змушують британських ремісників емігрувати до Канади. «The Alien Question» вийшов у лютому 1905. Саме в тому році, кількома місяцями пізніше, одержує королівське схвалення тк.зв. «Акт про прибульців». Серпневий документ визначав контроль та певні обмеження стосовно імміграції, відповідальність міністра внутрішніх справ з цих питань і став урядовою відповіддю на тогочасне посилення міграції євреїв.

Ці ж прояви антисемітизму демонструє знятий у жовтні 1905 «The Alien Invasion» («Вторгнення прибульців«). Це кінотвори про приїжджих, які згодні на нижчу платню. Про звільнення тутешніх робітників і дитячий голод. Але поступово тут з’являються служби, які стоять на варті звичної буденності. Хоча їхні появи й доволі побіжні. Між тим, доки не пізно, варто зазначити, що «The Alien Question» знята британським підрозділом кіностудії Gaumont — тієї, яка пізніше подарувала людству Леона Кіллера, «П’ятий елемент», «Прибульців у Америці» і «1+1 (Недоторканні)».

Повернемося в 1900-ті. Іншою потужною темою для показів була Громадянська війна у Сполучених Штатах. До неї ми ще звертатимемося декілька разів. А поки… Одним із перших фільмів, де згадується слово «шпигун» (spy) був «The Spy: A Romantic Story of the Civil War» (Шпигун: Романтична історія Громадянської війни) і крутили його у березні 1907. Знятий фільм за участі зірок із першої американської екранізації «Ромео та Джульєтти» — Чарльза Кента та Вільяма Реноуса. Обережно, адже далі сюжет!

Табір Конфедерації вночі. Шпигун Союзу перетинає лінію ворога і входить на чужу територію. Він підслуховує таємні наради в наметі генерала. Далі, пробиваючись через полотно, шпигун викрадає плани та депеші доки генерал спить. Однак, військові все ж б’ють на сполох. Відтак, герою доводиться тікати. Все ж, після нетривалої погоні, персонаж потрапляє в полон. Відбувається польовий суд, на якому шпигуна засуджено до смерті. Він надсилає своїй дружині листа, через який та звертається до ворожого генерала й благає про милість. На жаль, відмова, проте командуючий дозволяє побачитися подружжю востаннє. Хто би міг подумати, що під час цієї зустрічі віддана жінка переодягнеться на шпигуна, аби той врятувався. В результаті, її ведуть на розстріл. На щастя, війська Союзу рятують героїню.

До речі, буквально через рік після цього шедевру було засновано BOI (Бюро розслідувань). Себто майбутню FBI — Федеральне бюро розслідувань.

Знову березень. Рік 1909. Піонер американського кіно Девід Ворк Ґріффіт, який потім зняв «Народження нації» (1915) і «Нетерпимість» (1916), створює «The Prussian Spy» (Прусський шпигун). П’ятихвилинна стрічка оповідає, як за шпигуном Пруссії полюють французькі війська. Його дівчина, Леді Флоренс, намагається вберегти коханого, але один із французьких офіцерів знаходить схованку і вбиває шпигуна.

«The Girl Spy: An Incident of the Civil War» (Дівчина-шпигун: випадок на Громадянській війні). Теж продемонстрований навесні 1909, але у травні. Це продукція студії «Kalem Company» — першої американської компанії, яка організувала своє кіновиробництво у Європі. Це відбулося, зокрема, завдяки Сідні Олкотту — режисеру, сценаристу, продюсеру, автору згаданої вище «Дівчинки-шпигунки». Ну і найцікавіше.

Сюжет. Під час останньої фази Громадянської війни, коли армія Союзу перенесла бойові дії до Південної Атлантики, командуючий кампанією генерал був дуже стривожений тим, як дивовижним чином його плани стали відомими ворогу. Були зроблені численні спроби виявити джерело інформації ворога, але вони виявилися марними. Лише через кілька років після закінчення війни він дізнався — це все завдяки зухвалій роботі молодої дівчини-шпигуна на ім’я Нан. Вона була з південної сім’ї і в ранньому дитинстві залишилася без матері. Її життя було зіпсоване через смерть батька та єдиного брата під час однієї з ранніх битв великого конфлікту. Все своє життя вона присвятила справі улюбленого Південного краю.

The Girl Spy: An Incident of the Civil War - Wikipedia

Загалом, фільм показує глядачеві вісім сцен. У першому епізоді Нан одержує наказ на розвідку. Наступний сюжет повинен висвітлити саму крадіжку дівчиною інформації (безагентурне проникнення), а вже далі те, як Нан рятується. Так, четвертий уривок називається «Нан ухиляється від своїх переслідувачів. Розумний Русе». Але, ось, коня дівчини знайдено. Її знову підозрюють. В наступній сцені до шпигуна приєднується конфедерат і вони остаточно тікають. Сьомий епізод так і називається — «Погоня». Небувальщина завершується доставкою добутих матеріалів.

У липні 1909 відбуваються аж дві події, пов’язані зі спецслужбами.

По-перше, за спільною ініціативою Британського Адміралтейства і Військового міністерства засновано Secret Service Bureau (SSS) — праобраз Таємної служби розвідки (SIS/MI6).

По-друге, вихід у світ «The Peril of the Fleet» (Небезпека для флоту). Драми, яка розказує, історію детектива, якого шпигуни кинули зі скелі. Але він вижив і зупинив останніх від знищення флоту. Режисером виступив С. Вормолд (S. Wormald), який далі зняв ще одне кіно про кримінал — «Lady Candale’s Diamonds» (1910). Де поліція переслідувала злодіїв, що викрали діаманти.

Наступний місяць — серпень. Фільм «The Spy» (Шпигун). За сюжетом шпигун знешкоджує солдата за допомогою наркотиків та викрадає в нього стратегічні плани. У результаті шпигуна переслідує вершник і розстрілює.

Останнім у 1909 році обрано листопадовий «The Invaders» (Окупанти). Тривалістю десять хвилин. За сюжетом дівчина відправляє голубів аби ті сповістили солдатів територіальної армії — необхідна термінова допомога! Справа в тому, що сюди прийшли іноземні шпигуни. Вони, під видом кравців євреїв займають стратегічно важливий будинок.

Якщо ви зацікавилися, то друга частина статті планується за місяць. Дяка за увагу та до нової зустрічі!

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Tagged .

Leave a Reply