Стратегія Спецслужб Білорусі з Протидії Акціям Опозиції

Як розподілені ролі? Кадрові зміни в спецслужбах. Які конкретно заходи з боротьби вживають обидві сторони?

Протести в Білорусі, що почались після проведення президентських виборів 9 серпня 2020 року, явили нову сторінку в історії північного сусіда України. Акції опозиції відбувались в цій державі регулярно, наче зміна пір року, протягом всього періоду правління Олександра Лукашенка. Фіналом ставали розгін демонстрантів, арешти, що вже стало звичним. Але події 2020 своїми масштабами, тривалістю та методами боротьби стали унікальним явищем в сучасній історії Білорусі.

Для нас же важливим моментом аналізу подій є нові методи дій суспільства та відповідні акції з протидії ним спеціальних служб. До того ж, сам багаторічний президент Білорусі Олександр Лукашенко називає всі вуличні протести результатом роботи іноземних спецслужб. Та публічно закликає силовиків до придушення «інспірованого ззовні спротиву».

Головною силою придушення акцій опозиції є підрозділи ОМОНу Міністерства внутрішніх справ, що комплектуються на контрактній основі. Для блокування масштабних протестів залучались і строковики Внутрішніх військ. Ґумові кулі та світло шумові гранати за даними журналістів проти протестувальників застосовували співробітники «Альфи» КДБ Білорусі. Помічені були і антитерористичні підрозділи МВС і КДБ «СОБР» та «Алмаз». В дні найбільш масових протестів на їх блокування залучався весь особовий склад включаючи кадрових працівників, апарату, дільничних міліціонерів.

З першого дня протестних акцій, головну роль в їх координації грав мессенджер Telegram.Незважаючи на фізичне відключення мобільного інтернету в центральних районах Мінська під час акцій опозиції та попередньо відключення інших мессенджерів — це не завадило координаторам збирати в одному місці великі маси людей. Затримання та розгони демонстрантів заставили опозицію змінити тактику та збиратись в декількох місцях одночасно. Самі опозиційні ресурси та координатори стали називати таку тактику «партизанською» проводячи паралелі з досить поширеним на території Білорусі масовим рухом часів Другої світової війни.

Головним ударом опозиції по силовикам стала публікація списків співробітників МВС Білорусі, судів, загонів ОМОНу та Внутрішніх військ задіяних в розгоні демонстрантів. Інформація про майно високопосадовців МВС, розслідування та поширення фактів корупції серед оточення Олександра Лукашенка, публікація відео насильства над мирними протестувальниками. Згодом, публікації перетворились на білоруський варіант WikiLeaks. В мережу потрапили компрометуючи аудіо записи переговорів силовиків, нарад за участю Олександра Григоровича. Що ж протиставив силовий блок підконтрольний, як вважає опозиція, «самопроголошеному» президенту Білорусі діяльності опозиції?

Міністерство внутрішніх справ

З початку протестів саме Міністерство внутрішніх справ керувало силовим розгоном протестувальників. Спеціальні підрозділи ОМОНу та зведені загони міліції у жорстокий спосіб розганяли протести та знімали біло-червоно-білу символіку. Після того, як опозиційні телеграм-канали почали публікувати списки співробітників міліції, деяких осіб, через яких відбувся витік інформації, було виявлено (через оперативно-розшукові заходи, ідентифікацію телефона, ip-адресу тощо). Після ідентифікації осіб традиційним став запис «покаяння» на відео за допомогою мобільного телефону, в якому людина повідомляла, що більше не буде так робити, готова понести заслужене покарання та просила вибачення.

Однією з головних статей, що застосовується до активістів є образи, невиконання законних вимог та напади на працівників правоохоронних органів. Суди в свою чергу виносять рішення на основі показів міліціонерів, що виступають в ролі свідків.

Комітет державної безпеки

Комітету державної безпеки була відведена інша роль, аніж МВС. Спеціальний підрозділ «Альфа» так само був залучений до протидії вуличним протестам, але важливою була і більш делікатна робота. Мета — виявлення та відповідна робота/нейтралізація організацій, що проводять підривну ідеологічну роботу серед силовиків. Яскравий приклад – директор крупної it-компанії «PandaDoc» Микита Микадо. В серпні 20-го року він ініціював та профінансував програму працевлаштування в it-сфері міліціонерів та інших силовиків, які відмовляться придушувати протест. За перші тижні проект показав свою надзвичайну ефективність. Кілька десятків правоохоронців отримали стартову допомогу та почали навчання на одній з it-спеціальностей. Така діяльність викликала схвилювання в силовому секторі. В результаті були арештовані три співробітника компанії «PandaDoc», які не мали відношення до цієї акції (бухгалтер та кілька директорів), що примусило Микиту Микадо, який живе у Сан-Франциско, припинити проект.

Микита Микадо

Крім того при підтримці комітету було створено низку телеграм-каналів на підтримку діючої влади республіки. Незважаючи на маленьку чисельність підписників, інформація провладного спрямування оновлюється регулярно.

Іншою функцією дорученою КДБ, за результатами наради Ради нацбезпеки Білорусі від 20 серпня 2020 року, став дозвіл контролювати операції в іноземній валюті (давати дозвіл на їх проведення). Мета – не дати можливості фінансувати акції опозиції діаспорі та міжнародним організаціям.

На 2021 р. в офіційно оприлюдненому бюджеті республіки передбачено фінансування 36 секретних програм (розраховані до 2025 року), серед них декілька для КДБ, при цьому їх зміст не розкривається.

Щодо керівного складу, то з 3 вересня було змінено голову КДБ Білорусі. Замість Валерія Вакульчика, який став куратором Брестської області при Президенті, ним став — Іван Тертель. Особа призначеного голови КДБ цікава тим, що від так само, як і попередник В. Вакульчик є представником «прикордонників в КДБ». Разом вони у 2008 році перейшли до керівних структур в апарат. Іван Тертель вже ставав фігурантом списку осіб на які накладено санкції ЄС у 2010 році, як особа що активно сприяла фальсифікації виборів президента Білорусі та переслідуванні опозиції (вибори відбувались того ж року). У червні Іван Тертель пішов з посади першого заступника голови КДБ, але вже 3 вересня був призначений головою комітету.

Валерій Вакульчик — Іван Тертель.

Державний прикордонний комітет

З початку протестів комітет працює в посиленому режимі. З осені у відповідь на санкції ЄС, він став знаряддям для обмеження пересування через кордон з Литвою, Латвією, Україною та Польщею. Привід – зупинення поширення вірусу Covid-19. До «заслуг» комітету можна віднести затримання групи з трьох білоруських анархістів Мозирськім прикордонним загоном 28 жовтня. Передував цій події підпал автомобілів на парковці біля прокуратури міста Солегорська та атака на Центр досудових експертиз того ж міста. Анархісти визнали свою вину та повідомили, що прямували в бік українського кордону, аби покинути Білорусь.

Збройні сили

Найбільш активно свою позицію по подіям в республіці висловлює Міністр оборони (генерал-лейтенант з 28 жовтня 2020) Віктор Хрєнін. Зокрема в пікові дні протестних акцій літа, 23 серпня, коли до опозиція закликала людей збиратись біля комплексу «Мінськ-місто – герой» пам’яті загиблих в Другій світовій війні, туди було підтягнуто велику кількість військових. В той же день у своєму відео зверненні Віктор Хрєнін заявив, що не змириться з тим, щоб під «фашиськими знаменами» протестувальники збирались в «святих місцях». При цьому категорично зазначив, що в разі порушення спокою люди матимуть справу не з міліцією, а з армією, яка не буде з ними церемонитись.

Віктор Хрєнін

Протягом осені Віктор Хрєнін брав активну участь у нарадах з військовим керівництвом Росії. В інтерв’ю та відео зверненнях Міністр оборони Білорусі неодноразово заявляв про «активність військ НАТО у наших кордонів», «активізацію іноземних армій». Регулярно дається негативна оцінка учасникам акцій протесту.

Щодо кадрових змін, то ще напередодні виборів 8 липня було призначено нового керівника ГРУ Генштабу Білорусі, ним став генерал-майор Руслан Косигін. Уродженець кримського міста Гурзуф в червні 2014 віддав вже окупований Росією півострів. За повідомленнями українських ЗМІ часто відвідує Санкт-Петербург і за твердженням міжнародної розвідувальної спільноти InformNapalm, з аналізу активності в соцмережах його можна назвати латентним адептом «русского мира».

Руслан Косигін

Рада Безпеки Республіки Білорусь

Координує діяльність всіх згаданих вище та інших структур задіяних у придушенні протестів — Рада Безпеки республіки. Серед пріоритетних напрямків, визначених беззмінним головою Ради останні 26 років, Олександром Лукашенко — є ідеологічна робота. При чому формальний підхід не допускається. В силових підрозділах, наприклад ОМОН, існує інструктор, який слідкує за моральним станом бійців та проводить роботу з роз’ясненням політики влади та схвального до неї ставлення. За твердженням білоруських журналістів, бійці МВС в переважній більшості підтримують діючу владу та згідні, що протести організовані ззовні.

На Раді було озвучено і багаторазово ретрансльовано, що кураторами протестів є сусідні держави Литва та Польща. Цю тезу озвучують і державні ЗМІ, коли розказують про акції опозиції.

Автор: Олег Савченко

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Tagged , .

Leave a Reply