Вуха в Кущах

Про підслуховування на вулиці, антени та мікрофони.

Відгадайте задачку: є невеличкий майдан. Свого роду сквер, де лише кілька дерев. Час близько 12-ї ранку. Саме тоді, коли більшість співробітників із оточуючих хмарочосів виходять на обід. І от, необхідно почути, про що говорить кілька людей, котрі однозначно розуміють, що їх можуть прослуховувати. Довкола досить гучно, вуличний музикант грає на своєму інструменті, а люди навкруги обговорюють щось своє чи просто ласують їжею, ледь не чавкаючи. Відстань від вас до цих людей майже сотня метрів. Підійти ближче аж ніяк. Жучків чіпляти заздалегідь також не вийде. Усе, що у Вас є – це знання, що саме сьогодні, саме в цей час, вони будуть тут. Попередня підготовка з технічним обладнанням можлива. Отож-бо, як бути?

Ті, хто дивилися кінострічку “Розмова” (1974) від Френсіса Копполи вже знають відповідь. Однак, трохи передісторії. На просторах інтернету можна легко знайти інформацію про вигнуті дзеркала у якості зброї (для підпалу кораблів) в античні часи. Про Генріха Герца (на честь якого і названо одиницю вимірювання) та його розробку 1888 року – параболічну антену.

Усе це поступово розвивалося, допоки не набуло більш-менш портативної форми. Існувало два варіанти – суто фізичні підсилювачі та технічні приклади з подібним форм-фактором.

Прикладом першого розвитку подій є топофон. Він постав в останній чверті ХІХ століття, та міг використовуватися, зокрема, для орієнтації в тумані. Такого роду пасивні акустичні локатори могли складалися з двох параболічних відбивачів (рупорів), котрі допомагали звуку відбиватися безпосередньо у вуха оператора. Може бути неочікувано, але подібні використовували в часи Першої Світової аби визначати відстань до кораблів та літаків за умов обмеженої видимості. Проте останні дещо не виходять за рамки обговорення. Це свого роду “Стоунхендж ХХ століття”. – величезні кам’яні брили, котрі не зсунути з місця самотужки. Кілька з них досі стоять на берегах туманного Альбіону.

Наступний напрям – безпосередньо технічний. Зокрема, на світлині 1932 року можна спостерігатися орнітолога, котрий слухає птахів за допомогою такого пристрою. Такі параболічні мікрофони розвивалися не тільки у сфері наукового застосунку. До прикладу, в добірку справ, котрі розглядалися у Верховному суді США (жовтень 1962 року) зустрічаємо такі рядки: “…параболічні мікрофони (котрі концентрують звук так само як вигнуте дзеркало фокусує світло) здатні підслуховувати бесіду на відстані понад 100 футів. Подібний мікрофон майже неможливо відстежити”. Хоча для справедливості також було зазначено, що навіть звичайний прихований підслуховуючий пристрій у домашній оселі не вийде знайти без спеціального обладнання. Кшталт, міношукача.

Отож, саме параболічний мікрофон є відповіддю на питання, поставлене на початку тексту. З його допомогою Гаррі Коул, кращий спеціаліст у підслуховуванні на Західному узбережжі, виконав замовлення. Варто подивитися: режисер кінострічок “Хрещеник батько” та “Апокаліпсис сьогодні”, напружений психологізм та неймовірні технології 70-х. У крайньому разі, заради Новосєльцева зі “Службового роману” гляньте.

У будь-якому разі, “Розмова” стала таким собі лакмусовим папірцем, котрий показав манію шпигунства. Манію, котра розгорнулася у Штатах після Уотергейтського скандалу початку 1970-х років. Нагадаємо, що це випадок із прослуховуванням президентом США своїх опонентів. Єдиний наразі, коли президент прижиттєво припинив свої повноваження до завершення терміну.

А на цьому все. Якщо зацікавило – почитайте більше про вузьконаправлені мікрофони та спробуйте відповісти, чому їх немає сенсу використовувати з мікрофонами параболічними. Зі святами!Nixon White House tapes [Електронний ресурс]. – 2007. – Режим доступу до ресурсу: https://en.wikipedia.org/wiki/Nixon_White_House_tapes.

Watergate scandal [Електронний ресурс]. – 2003. – Режим доступу до ресурсу: https://en.wikipedia.org/wiki/Watergate_scandal.

Acoustic mirror [Електронний ресурс]. – 2008. – Режим доступу до ресурсу: https://en.wikipedia.org/wiki/Acoustic_mirror.

Parabolic microphone [Електронний ресурс]. – 2012. – Режим доступу до ресурсу: https://en.wikipedia.org/wiki/Parabolic_microphone.

Wyatt W. United States Reports. Volume 373. Cases Adjudged In The Supreme Court At October Term, 1962 [Електронний ресурс] / Walter Wyatt // 1963 – Режим доступу до ресурсу: https://books.google.com.ua/books?id=4rr2JRhMEoAC&pg=PA468&lpg=PA468&dq=1963+parabolic+microphone&source=bl&ots=be0nH2rIgd&sig=ACfU3U2XfhHRP1pGMnhBklCsqW2_azMTbQ&hl=ru&sa=X&ved=2ahUKEwjowPrljJLoAhWyxcQBHVUrCrgQ6AEwAHoECAsQAQ#v=onepage&q=1963%20parabolic%20microphone&f=false.

How exactly does a parabolic collector function? [Електронний ресурс] // 2014 – Режим доступу до ресурсу: https://kloverproducts.com/klover-mik/how-parabolic-microphones-work/

Can you use a shotgun mic in a parabolic microphone? [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: https://kloverproducts.com/can-use-shotgun-in-parabolic-microphone/.

Mitchell M. The Parabolic Microphone. [Електронний ресурс] / Martin Mitchell. – 2018. – Режим доступу до ресурсу: https://martinmitchellsmicrophones.wordpress.com/2018/05/28/the-parabolic-microphone/.

Patent Specification. 371,031 [Електронний ресурс] // Love & Malcomson, Ltd.. – 1932. – Режим доступу до ресурсу: https://martinmitchellsmicrophones.files.wordpress.com/2018/05/parabolic-microphone-b.a.f-ltd-1931.pdf.

Kellog P. P. Parabolic microphone [Електронний ресурс] / Peter Paul Kellog. – 1932. – Режим доступу до ресурсу: https://acoustics.mpiwg-berlin.mpg.de/instrument/parabolic-microphoneicrophone.

Hilton K. Francis Ford Coppola’s “The Conversation” is a masterclass in sound design [Електронний ресурс] / Kevin Hilton // Red Shark. – 2019. – Режим доступу до ресурсу: https://www.redsharknews.com/production/item/6331-francis-ford-coppola-s-the-conversation-is-a-masterclass-in-sound-design.

Nixon secret White House recordings: collection specifications [Електронний ресурс] // Miller Center. – 2018. – Режим доступу до ресурсу: https://millercenter.org/nixon-secret-white-house-recordings-collection-specifications.

PHOX Ears: Parabolic, Head-mounted, Orientable, eXtrasensory Listening Device [Електронний ресурс] / R.Kleinberger, G. Dublon, J. Paradiso, T. Machover // MIT Media Lab. – 2015. – Режим доступу до ресурсу: https://www.nime.org/proceedings/2015/nime2015_165.pdf.

Beacham F. When It Comes To Parabolic Mics, Larger Is Not Always Better [Електронний ресурс] / Frank Beacham. – 2015. – Режим доступу до ресурсу: https://www.thebroadcastbridge.com/content/entry/2399/when-it-comes-to-parabolic-mics-larger-is-not-always-better.

SHOTGUN MIC vs PARABOLIC OPTION for distant sounds Reply [Електронний ресурс]. – 2012. – Режим доступу до ресурсу: https://www.birdforum.net/showthread.php?t=225428.

Terpstra P. Small Parabolic vs. a Shotgun Mic [Електронний ресурс] / Paul Terpstra // School Video News – Режим доступу до ресурсу: https://www.schoolvideonews.com/production-mainmenu-29/audio/2366-small-parabolic-vs-a-shotgun-mic.html.

Johnson G. When to Use a Parabolic Microphone Instead of a Shotgun Microphone [Електронний ресурс] / Greg Johnson. – 2019. – Режим доступу до ресурсу: https://www.bhphotovideo.com/explora/pro-audio/tips-and-solutions/when-to-use-a-parabolic-microphone-instead-of-a-shotgun-microphone.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Leave a Reply