CORONA

Сьогодні мова піде про корону. Однак, точно не про ту, що ви зараз подумали, а про космос.

CORONA (саме латиницею, саме через Caps Lock) — це військова аерокосмічна програма Сполучених штатів для стеження за Радянським Союзом. Одним із її супутників був КН-4. Відомий як Mural або Corona-M. Муралів було чимало (прям як сьогодні по Києву). Два десятки запусків протягом 1.5 років, 100% успішні.

Раптом що, на дворі 1962 рік. Ситуація у світі доволі напружена. Ось короткий огляд подій:

  • кілька років тому над Свердловськом збито розвідувальний літак U-2
  • СРСР тестує Цар-бомбу (найпотужнішу в історії зброю масового ураження)
  • відбувається Берлінська криза (внаслідок чого збудовано мур)
  • обидві держави проводять безліч ядерних випробувань у космосі

(це вам не “зоряні війни” від Рональда Рейгана)

Ідеальні умови аби займатися розвідкою!

29 вересня 1962-го з військово-повітряної бази Ванденберг відбувається запуск ракети-носія Thor-DM21 Agena-D. Що цікаво на офіційному сайті цього космодрому ні слова про подібні події (тут саме місце для музики з X-Files). Звідки твердження, що подібне було? Ресурси щодо супутника та самої ракети одноголосно зазначають наступне: носій складався з двох ступенів – Тор та, власне, Адженда Д. Вантаж – військовий супутник КН-4.

Він уже зарекомендував себе до цього. Зокрема, саме завдяки попереднім розвідкам стало очевидним, що можна висувати Союзу вимоги, а подекуди ультиматуми. Адже ядерного паритету ще не сформувалося – США переважали за збройною потужністю.

КН-4 нового зразка, у вересні 62-го, мав стереоскопічний зір. Себто камер основного спостереження було дві. Одна “фронтальна”, інша “кутова” (під кутом 30 градусів). Його навіть прозвали Discoverer 38 (з англійської “Першовідкривач”). Загалом, це мало відіграти важливу роль у подальших спостереженнях, проте не цього разу.

Так звана місія 9045. Одна з-поміж тисяч інших, проте визначальна для людства. Мова йде про обліт над “Островом Свободи”. Через три дні, коли КН-4 завершив свою задачу, то скинув капсулу зі світлинами на Землю. Підбирали такі капсули “летючі товарні вагони” і це не жарт. Fairchild C-119 Flying Boxcar – ось оригінальна назва вантажного літака повітряних сил США. Отож, звідти вони прямують до експертів із фотоаналізу. На світлинах було помічено щось підозріле. Як відзначав один із експертів, не те щоб дуже чітке. Але цього стало достатньо аби туди ж надіслати розвідник U-2.

Розумієте, до чого все йде? Аерофотозйомка Куби потрапляє прямо на стіл до чинного президента – JFK. А подальші розбірки між Кеннеді та Хрущовим усім чудово знайомі. Подивіться “Доктор Стренджлав” для наочності, як не бачили.

На кінець можна додати подальшу долю наших героїв:

  • КН-4 було модифіковано, тож протягом 1960-х він ще довго радував розвідку знімками (зокрема, стосовно пересилання ядерної зброї з СРСР до КНР)
  • Thor-DM21 також був корисний – до другої половини 60-х запускав у космос “червоне вино”, “Оскари для Ді Капріо” та різне інше (супутник Red Vino, місія 7206 та аматорський рідо-супутник OSCAR 1)
  • Третя Світова, як бачите, не відбулася, чому складно не радіти

У наступному тексті буде розказано про те, як активна дипломатія в ході Карибської кризи призвела до появи “Гарячої лінії” та до чого тут масони!

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Tagged , , , .

Leave a Reply