Як спецслужби використовують коронавірус?

У зв’язку з епідемією нового вірусу агентам стало складніше переміщатися, але свою діяльність вони не припинили. Змінюються списки інтересів розвідки. Окрім того, епідемія – вдалий час для поширення дезінформації, вербування агентів і дій на тлі паніки.

Повідомляє Рамблер.

Поява коронавірусу вплинула і продовжує впливати на повсякденне життя кожного з нас. Від наслідків епідемії не врятовані й спецслужби. Їх звичайний режим роботи також вже встиг зазнати змін. Шпигунам, які на початковому етапі кризи могли відносно вільно переміщатися навіть по китайському місті Ухань, зараз доводиться більше, ніж зазвичай, враховувати підвищену пильність поліції і простих жителів.

Це не означає, що розвідувальні служби призупинили діяльність. Правда, в ЗМІ з’явилися (представлені, аж ніяк не у вигляді жарту) повідомлення про те, що карантин у Ізраїлі поширюється в тому числі на співробітників «Моссада», які протягом двох тижнів будуть залишатися вдома, але це можна вважати, скоріше, прийомом, покликаним розважити стурбованих громадян.

Дійти по нитці до клубка

В екстреній ситуації (а з такою ми зіткнулися з появою перших повідомлень про поширення коронавірусу) розвідувальні служби дуже обережно, але водночас енергійно починають шукати відповіді на важливі питання у своїх агентів, а також в інших джерелах, найчастіше звертаючись до сучасних технологій. Один з методів виявлення контррозвідкою розвідувальної діяльності полягає в тому, щоб отримати інформацію про потреби розвідки противника.

В нормальних умовах існує список очевидних тем, на яких зосереджують свою увагу «ловці шпигунів» (це, наприклад, нові військові бази і їх обладнання). Дізнатися про менш очевидні інтереси противника (наприклад, це можуть бути конкретні лабораторії) набагато складніше. Тим часом в сучасних умовах список нетрадиційних тим, якими цікавляться іноземні спецслужби, значно розширився. З одного боку, це збільшує ризик, а з іншого – створює можливості для виявлення їх активності і боротьби з розвідувальною діяльністю в різних її проявах.

Розвідка багатьох країн світу прагне отримати відомості про кількість хворих та ситуації з одужанням пацієнтів в тих країнах, які можуть приховувати реальний масштаб проблеми. Також на вагу золота цінуються дані, що стосуються робіт з винайдення ліків від коронавірусу. Розвідувальні інтереси виходять далеко за рамки суто медичних питань, але ті природним чином набувають в умовах безпрецедентної кризи особливого значення.

Про деякі сфери уваги розвідки відомо з фільмів. Наприклад, в популярному серіалі «Останній кандидат» розповідається про американця, який призначений на роль наступника президента в разі загибелі глави держави і всіх інших членів уряду. Не секрет (така інформація з’являлася останнім часом в світових ЗМІ), що різні держави аналізують свої плани, що стосуються керівництва країною в умовах кризової ситуації. Контррозвідка може очікувати, що особливий інтерес до таких планів почнуть проявляти іноземні спецслужби. Вони будуть шукати можливість ознайомитися з елементами критичної інфраструктури противника і тими системами зв’язку, що не використовуються в звичайних умовах. Їх також зацікавлять об’єкти, на яких зосередять увагу в тій чи іншій країні. Поки ніщо не вказує на те, що комусь загрожує перебування в секретному сховищі, але тим не менш сам відбір і метод підготовки урядових будівель на випадок епідемії може дати певну інформацію про плани армії, пов’язані з потенційними воєнними діями. Відомості про запущені процедури стануть для іноземних розвідок матеріалом, який вони зможуть використовувати в майбутньому, адже складно повірити, що розправившись з коронавірусом, будь-яка держава відразу ж займеться переписуванням всіх кризових планів.

Слід також пам’ятати про те, що кожна контррозвідка проявляє особливий інтерес до дипломатичних представництв, адже в більшості з них розташовується резидентура розвідки відповідної країни. На тлі епідемії вона може запускати або тестувати ті чи інші процедури, а в кризовій ситуації – міняти свій звичний порядок роботи, що веде до провалів або щонайменше знижує рівень небезпеки.

Брак інформації призводить до дезінформації

Отримавши інформацію про область інтересів розвідок інших країн, можна зайнятися розповсюдженням дезінформації. Специфічний характер нинішньої кризи і перспектива її подальшого поглиблення послужили імпульсом для інтенсифікації націлених на набуття нових джерел інформації процесів. Це дозволяє вести різні ігри: усвідомлюючи, наскільки сильно протилежна сторона жадає отримати інформацію, контррозвідка може запропонувати їй своїх людей, маючи більше шансів, ніж зазвичай, її ними зацікавити.

Нові подвійні агенти, розраховуючи на вигоду в довгостроковій перспективі, можуть зараз передавати достовірні відомості про медичні аспекти боротьби з епідемією, а в майбутньому – засипати противника фальшивими даними про критичну інфраструктуру своєї країни.

Епідемія служить грунтом в тому числі для поширення відвертої дезінформації. Коронавірус навряд чи створили в американських лабораторіях, але в соціальних мережах можна знайти безліч записів, які розповідають, як Сполучені Штати, прагнучи «послабити позиції Китаю», спровокували епідемію. Деякі інтернет-користувачі натякають, що коронавірус – це насправді біологічна зброя, контроль над яким втратила американська розвідка. Західні експерти кажуть, що за такого роду коментарями стоять російські спецслужби.

У понеділок британський уряд оголосив, що в країні з’явиться спеціальний підрозділ для боротьби з фальшивою інформацією на тему кризи. Члени групи у співпраці з операторами соціальних мереж займуться видаленням підозрілих записів. Виявляти їх будуть, зокрема, звертаючи увагу на повторення конкретних фраз: коментарі, які публікуються в рамках масштабної операції по дезінформації, рідко бувають унікальними.

Боротьбою з поширенням дезінформації всерйоз зайнялися також палестинські спецслужби, які отримали наказ затримувати кожного, хто створює або публікує фальшиві новини на тему епідемії. ЗМІ пишуть, що декілька людей вже арештовано.

Паніка допомагає розвідці

Переконливим доказом того, що паніка використовується для ведення розвідувальної діяльності, може служити додаток, який почали пропонувати власникам телефонів з системою «Андроїд». Програма під назвою AC19 нібито може допомогти людям визначити, чи є в них симптоми коронавірусу.

Додаток порадив своїм громадянам уряд Ірану, розіславши мільйони текстових повідомлень на зареєстровані в країні телефонні номери. Офіційно йшлося про те, що влада прагне запобігти напливу здорових громадян в лікарні. AC19 продовжує поширюватися в мережі, однак, його вже видалили з «Плей стор», яким користуються власники пристроїв «Андроїд». Виявилося, що компанія «Смарт Ленд Стратеджі», яка створила AC19 має в своєму портфоліо додатки, доступ до яких має іранська розвідка. Це викликає побоювання у користувачів, тим більше що додаток просить їх дозволити відстежувати місцезнаходження телефону в режимі реального часу.

Панікою, яку спровокувало поширення вірусу, користуються також звичайні хакери і зловмисники. В інтернеті з’явилося вже сотні сайтів, на перший погляд присвячених епідемії, а насправді, створених для викрадення номерів кредитних карт. Сотні жителів Італії отримали листи з додатком з так званими рекомендаціями від Всесвітньої організації охорони здоров’я – насправді зі шкідливою програмою для завантаження на пристрій. Крім іншого в інтернеті поширюються посилання на сайти, які пропонують «чудодійні ліки від коронавірусу». Пропонується і безпечний “самовивіз”, щоправда з онлайн-передплатою.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Tagged .

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *