Швейцарська розвідка не розсекретить документи “Crypto”

Більшість документів, що стосуються шпигунського скандалу зі швейцарською компанією Crypto AG, залишаться під замком і не будуть надані громадськості.

Передає Swissinfo.

Про це заявив заступник глави Федеральної служби розвідки Швейцарії (NDB) Юрг Бюлер.

Йдеться, перш за все, про слідчі досьє колишньої Федеральної поліції Швейцарії (BUPO). Дивно, але рішення про зняття грифа секретності приймає в даному випадку не швейцарське Міністерство юстиції і поліції (FDJP), а сама спецслужба країни – NDB. Юрг Бюлер, заступник начальника цієї розвідувальної служби, уточнює тільки, що свого часу BUPO помітно активізувала співпрацю зі спецслужбами зарубіжних партнерів, щоб більше дізнатися про компанії Crypto AG.

Тому «в цих досьє все ще багато конфіденційної особистої інформації. Там є повідомлення від іноземних партнерів, таємниця листування з якими досі підлягає захисту, а також протоколи засідань парламентських комісій, які на даний момент ми не можемо розсекретити. Ось чому, відповідно до швейцарського Закону про архіви (Archivgesetz), всі ці документи мають статус закритих ».

Досьє не бачили з 2014 року

Закритими і навіть «втраченими» виявляються і інші матеріали. Йдеться про досьє Федеральної поліції Швейцарії у справі «Кріпто АГ». У листопаді 2014 року новинна програма швейцарського національного суспільного (недержавного) телебачення SRF «Рундшау» вже подавала в зв’язку з іншою темою клопотання про надання права ознайомитися зі змістом цього досьє.

Федеральне Відомство поліції (Bundesamt für Polizei / fedpol) переглянуло справу, але відмовилося дати дозвіл на ознайомлення з ним, повернувши потім досьє в Федеральний архів (Bundesarchiv), про що свідчить копія замовного супровідного листа, яке знаходиться в розпорядженні журналістів програми «Рундшау».

Юрг Бюлер говорить в зв’язку з цим, що «ми, як і NDB, тільки що дізналися про це, ми шкодуємо і сподіваємося, що ці документи знову з’являться і що вони були просто неправильно покладені десь в Федеральному архіві». Однак поки в Федеральному архіві знайти його не можуть. Співробітник архіву по зв’язках з громадськістю Саймон Мейер (Simon Meyer) говорить, що «це досьє ми не бачили з 2014 року. Ми не знаємо, де воно зараз. Ніколи так не було, щоб на пошук досьє нам потрібно стільки часу. І нам теж шкода, що в цій справі все так вийшло».

Голова парламентської фракції партії «Зелених» Бальтазар Глеттлі (Balthasar Glättli) закликає до більшої прозорості. «Незрозуміло, чому в такій важливій справі релевантні документи недоступні. Та й зникають досьє вже не в перший раз, таке вже було у випадку з “секретної підпільною армією P26”. Невже ж є люди, які не роблять свою справу на благо суспільства, але намагаються завуалювати минуле і занурити його в туман? Я в це вірю насилу ».

Що знав Каспар Філлігер?

На загальному тлі зараз виділяється одна помітна швейцарське ім’я, а саме ім’я колишнього члена федерального уряду Швейцарії Каспара Філлігера (Kaspar Villiger, Зовнішнє посилання партія лібералів / FDP, місто Люцерн). У потрапили в розпорядження швейцарської, німецької та американської преси матеріалах він названий в якості міністра, який все прекрасно знав про цю шпигунської операції.

Зокрема, в 1994 році, будучи міністром оборони Швейцарії, він знав, що фірма Crypto AG належить ЦРУ. Незважаючи на моральні сумніви, міністр вирішив в підсумку покласти цю справу «під сукно». У матеріалах читаємо: «Філлігер знав, хто насправді володіє компанією, і відчував себе морально зобов’язаним розкривати інформацію про цей факт, але в підсумку він нічого не зробив, вирішивши промовчати».

Сам колишній міністр заперечує всі звинувачення на свою адресу, вказуючи, що «ніколи не прикривав фактів діяльності, що перетворює Швейцарію фактично в “працівника на підхваті “у третіх країн. Хто б не був автором досьє, що потрапив в розпорядження преси, він намагається надати нам неправдиві відомості. Всі ці висловлювання не відповідають дійсності, тому що подібна інформація негайно змусила б мене звернути на неї найпильнішу пріоритетну увагу».

У скандальному досьє на ім’я також згадується колишній депутат Національної ради від партії лібералів (FDP) кантону Цуг Георг Штуки (Georg Stucky). З 1992 по 2016 роки він входив до складу Ради директорів Crypto AG. Як зазначено в досьє, про причетність компанії до шпигунства йому особисто повідомляв генеральний директор (CEO) компанії Crypto AG. Зі свого боку Г. Штуки все заперечує і каже, що «нічого такого не пригадує».

Палиця в колеса

Згідно з дослідженням швейцарського телебачення, відразу кілька співробітників компанії Crypto AG виходили на тодішню Федеральну поліцію (Bupo) і повідомляли про свої підозри почне можливого «препарування» вироблених компанією шифрувальних пристроїв. У зв’язку з цим телепрограма «Рундшау» змогла підтвердити з незалежних джерел інформацію про те, що в швейцарській розвідці були особи, які діяльно допомагали ставити палки в колеса будь-яких розслідувань щодо компанії Crypto AG в 1990-і роки.

У досьє також вказується, що співробітники і самої Bupo не дуже-то прагнули розбиратися в обставинах ситуації навколо фірми Crypto AG. Урс фон Деникен (Urs von Daeniken), тодішній глава Bupo, а також про ту пору заступник федерального прокурора і керівник внутрішньої розвідки, вказує, що «поліція не знала ні про яку шпигунської операції. Якихось конкретних підозр про наявність злочинного наміру або діяння у нас не було, тому і ніяких кримінальних справ тоді в зв’язку з цим не порушувалася ».

Однак, за даними скандального досьє, Bupo повністю була в курсі подій, інформуючи і військову розвідку: «Поліція (…) вийшла на контакт зі службою військової розвідки. Високопосадовці там в цілому знали про роль Німеччини і Сполучених Штатів, яку ці країни грали в зв’язку з компанією Crypto AG, і допомагали прикривати ці відносини ». Тодішній глава військової розвідки Петер Реглі (Peter Regli) відмовився коментувати що-небудь.

Бернд Шмідбауер (Bernd Schmidbauer), радник федерального канцлера Німеччини Гельмута Коля з питань розвідки, каже, що «швейцарці знали, що відбувається. У деяких областях у мене були прямі контакти з вищими чиновниками швейцарських спецслужб або органів влади. Я оцінюю роботу швейцарських служб дуже високо і вважаю, що вони не були необізнані ».

Парламентська слідча комісія

У середу 12 лютого під другій половині дня стало відомо, що партія соціалістів направила швейцарському парламенту клопотання про створення парламентської слідчої комісії. Зі свого боку, апарат великий палати парламенту, Національної ради може прийняти за власною ініціативою вийти до депутатів з такою ж пропозицією.

«Все це дуже серйозно», – заявив глава парламентської фракції соціалістів (SP) Роджер Нордманн (Roger Nordmann) газеті «Тагес-Анцайгер». «На карту поставлено довіру до Швейцарії, до її секретним службам, компаніям і владних інститутів». Підтримку ідеї скликання парламентської комісії (PUK) висловили Швейцарська народна партія (SVP), ліберали (FDP) і «Зелені».

Комісія могла б мати ті ж повноваження, що і Контрольно-ревізійний комітет (GPDel), який зазвичай займається діяльністю спецслужб в Швейцарії. Але при цьому вона мала б ширшу політичну підтримку і право призначити спеціального слідчого для збору доказової бази.

З іншого боку, щоб приступити до роботи, їй буде потрібно набагато більше часу, оскільки схвалити її створення повинні будуть і велика палата парламенту (Національна рада), і мала (Рада кантонів), тоді як GPDel могла б почати своє розслідування вже завтра, якщо тільки вона того забажає. До осіб, що дає показання як комісії, так і GPDel, можна застосувати положення законодавства (КК), що карають за дачу неправдивих свідчень, за відмову від дачі показань або за неправомірне оприлюднення змісту довірчих документів.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Tagged , , .

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *