ДДБ Литви: Росія – найбільша загороза для національної безпеки

Департамент державної безпеки Литви (ДДБ) спільно з Другим департаментом оперативних служб Міністерства оборони республіки опублікували щорічний звіт, в якому назвали Росію “найбільшою загрозою для безпеки Литви і її зовнішньої політики”.

Повідомляє Obzor.lt.

Литовська розвідка попередила, що система безкоштовних віз в Росію підвищує ризики для безпеки Литви, оскільки створює Москві сприятливі умови для вербування агентів.

У минулому році Росія створила умови отримання безкоштовних електронних віз для громадян Литви та інших 52 держав при відвідуванні Калінінградській області, Санкт-Петербурга і Ленінградської області.

Департамент держбезпеки Литви і військова розвідка в щорічному звіті вказують, що це рішення не тільки надає додаткові можливості для поїздок жителів Литви по Росії, але і створює ризик для національної безпеки.

Директор Департаменту держбезпеки (ДГБ) Дарюс Яунішкіс, представляючи документ на прес-конференції у вівторок, зазначив, що литовська розвідка вже фіксувала спроби вербувати литовських громадян згаданої можливістю.

“Так, ми фіксуємо спроби, і це не поодинокі випадки. Тому ми говоримо, що це великий ризик, це пастка, поставлена ​​самою Росією, з абсолютно зрозумілими намірами”, – сказав він.

Глава ДГБ відмовився вказувати, скільки таких спроб фіксувалося, лише додав, що це “не трагічні цифри”.

“Спрощення візового режиму і зростаючий у зв’язку з цим потік іноземців, які подорожують до Росії, створює особливо сприятливі умови для російських розвідслужб”, – йдеться в оцінці загроз нацбезопаcності.

У документі також наголошується, що всю інформацію про іноземця, котрий планує відвідпти Росію російські развідведомства отримують одночасно з тим, коли він подає заяву на отримання візи.

Литовська розвідка стверджує, що серед приїжджих російські спецслужби шукають осіб, які б могли володіти цінною інформацією.

У звіті говориться, що особливу увагу російська розвідка приділяє політикам, бізнесменам, співробітникам правоохоронних органів, військовим, журналістам як колишнім, так і працюючим.

Д. Яунішкіс стверджує, що деякі питання, що входять до анкети на отримання електронної візи, досить дивні.

“Там є цікаві і дивні питання, які заходять дуже далеко в твою персональну базу даних”, – сказав він, але не конкретизував, які саме викликають підозри.

Громадянам Литви, котрі збираються до Росії, розвідка рекомендує уникати подорожей поодинці, не порушувати громадський порядок, помірно вживати алкоголь, якщо можливо, уникати брати в поїздку основні мобільні і комп’ютерні пристрої, критично оцінювати нові знайомства, одержувані пропозиції і прохання.

Директор Другого департаменту оперативних служб при Міністерстві оборони Литви, полковник Ремігіюс Балтренас на прес-конференції сказав, що держслужбовці повинні з особливою увагою оцінювати необхідність поїздок у Росію чи Білорусь.

“Я б хотів приєднатися до рекомендацій директора ДДБ, особливо до адресованих державним службовцям і працівникам: добре подумайте і переконайтеся, що вам дійсно потрібно їхати в Росію чи Білорусь”, – сказав він.

Також у звіті говориться, що російська розвідка також прагне скористатися своїми скористатися співвітчизниками, котрі проживають в Литві, хоча й вплив цих зусиль слабшає.

“Вплив зменшується, безсумнівно. Я можу констатувати, що свідомість громадян значно виросла”, – заявив він у вівторок на прес-конференції.

Д. Яунішкіс стверджує, що вплив намагаються надавати не тільки на російськомовних жителів Литви, а й на осіб литовської національності.

“Є такі спроби, і я б сказав, що іноді досить зухвало намагаються впливати в тій чи іншій формі – будь то грошима, чи, граючи на почуттях, або підсовуючи що-небудь”, – сказав він.

Крім того, Росія і Китай називаються найбільшою загрозою для Литви у сфері кібербезпеки та інформаційних систем.

“У сфері інформаційного простору головною метою пропаганди Росії і її історичної політики є події, які лежать в основі литовської державності і опору радянській окупації. З цієї причини Кремль за допомогою пропаганди намагається переконати місцеву і домашню аудиторію, що” справа 13 січня “було несправедливим переслідуванням політичних в’язнів”.

У доповіді ДГБ йдеться й про те, що Росія представляє “велику небезпеку” для енергонезалежності Литви, оскільки прагне “зберегти своє панування на енергетичних ринках Балтії”. Спецслужби стверджують, що російські енергетичні компанії намагаються закріпитися на литовському ринку природного газу і адаптуватися до нових умов, створеним завдяки проектам республіки.

Крім того, ДГБ звинуватив Росію в спробі “розширити свій вплив на Заході” шляхом “парламентської дипломатії”. На думку підготували доповідь, Москва “шукає активних політиків і громадських діячів, щоб представляти свою позицію і намагатися впливати на політичні процеси в інших країнах”. А головна мета подібних дій – “узаконити результати агресії проти України” та сприяти посиленню розбіжностей в західних державах через антиросійських санкцій.

Також спецслужби заявили, що Росія нібито намагається “дискредитувати західну політику в геополітично важливих регіонах і розширити там свій вплив”, оскільки Кремль не хоче зближення України, Молдавії і Грузії із Заходом. При цьому Москва намагається посилити свій вплив і в інших регіонах – на Близькому Сході, в Північній і Центральній Африці, в Південній Америці, в Арктиці.

Що стосується президентських виборів в Литві в 2019 році, то литовська розвідка заперечує втручання Росії. У доповіді говориться, що Москва “спостерігала за виборами і пов’язаними з ними політичними процесами”, але спроб вплинути на результати не було, як і випадків маніпулювання громадською думкою.

Ще однією “загрозою” в звіті ДДБ другий рік поспіль називається Китай, який “розширює свій вплив у всьому світі”. Литовські спецслужби стверджують, що Пекін прагне до технологічного лідерства, а китайські інвестиції “збільшують вразливість інших країн і ризик втрати контролю над інфраструктурою”.

Відзначається, що китайські спецслужби активно використовують соціальну мережу LinkedIn, щоб встановити контакти з державними службовцями, фахівцями з інформаційних технологій, співробітниками оборонного сектора, вченими та експертами в багатьох інших областях. Для прикриття вони використовують “вигадані компанії”, від яких тисячі користувачів соцмережі отримали пропозицію про роботу.

Стверджується, що протистояння Росії і Заходу спонукає Москву до зближення з Китаєм. У ДДБ вважають, що ці країни “підтримують тісні політичні і військові відносини і узгоджують позиції з окремих міжнародних питань”.

При цьому рівень терористичної загрози в Литві оцінений як низький. Кількість терактів в країнах ЄС знижується, але терористичні організації ІГІЛ та “Аль-Каїда” продовжують становити серйозну загрозу.

Литовська влада постійно заявлчє,, що Росія становить серйозну “загрозу” для їхньої країни. У попередній доповіді ДГБ стверджувалося те ж саме. Тоді спецслужби заявляли, що російські спецслужби намагаються “вербувати громадян Литви”, а литовські політичні та громадські діячі, які контактують з РФ і Білоруссю або у яких там є родичі, “часто потрапляють в поле зору Кремля”.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Tagged , .

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *