У Києві презентували проект «Архіум» — цифровий архів для людей

30 січня у стінах Центрального державного архіву громадських об’єднань відбулась презентація електронного ресурсу “Архіум” — бази даних, яка надає доступ до документів державного архіву онлайн.

У презентації брали участь:
Ольга Бажан — директор ЦДАГО України,
Анатолій Хромов — голова Державної архівної служби,
Кирило Віслобоков — керівник проекту,
Ілля Лозінський — представник Департаменту взаємодії з органами державної влади.

Електронний архів “Архіум” створювався протягом року у вільній, творчій атмосфері об’єднаною командою архівістів та ініціативних людей різних галузей. Під час розробки сайту команда послуговувалась девізом: “Нічого зайвого”, щоб на ресурсі не було нічого зайвого. Простий інтерфейс, інтуїтивна навігація та детальна структурованість дозволить розібратись у роботі сайту будь-кому. Зокрема, реалізована система показчиків-теґів, що дозволяє знаходити інформацію за ключовими словами навіть на відсканованих документах.

Для світу така практика не є новою. Подібний проект вже реалізований Національним управлінням архівів та документації США. До речі, як зазначають розробники вітчизняного проекту — не обійшлось і без консультації із заокеанськими колегами.

Анатолій Хромов

Як повідомляє ЦДАГО: «Ресурс «Archium/Архіум» […] дозволить створити єдиний інформаційний простір архіву; презентувати оцифровані документи в режимі онлайн; здійснювати повнотекстовий пошук інформації; замовляти онлайн через опцію «особистий кабінет» документи до читального залу архіву. Це перший, пілотний проект, покликаний задовольнити в одному програмному продукті інтереси усіх стейкхолдерів архівної справи – архівістів та різноманітної аудиторії користувачів ретроспективної архівної інформації».

Керівник розробки – Кирило Віслобоков

Зазначається, що наповнення архіву далеке від завершення. Матеріалів дуже багато, вони весь час поповнюються, і тієї кількості людей, яка працює над їх обробкою, не вистачає для повноцінної реалізації задуму.

Ольга Бажан: «Зі створенням “Архіуму” у архівістів з’являється четвертий сталий напрямок роботи. На жаль, у нас нема достатньої кількості людей, які могли б виконувати професійну діяльність архівіста, необхідно збільшувати штат працівників. Держава у цьому мало зацікавлена. Волонтери теж не сильно виправлять ситуацію, оскільки на певному етапі переведення інформації в електронний формат не обійтись без професійних знань».

Ольга Бажан та Ілля Лозінський

У майбутньому ЦДАГО планує і надалі розвивати електронний ресурс. У перспективі запуск системи для інших архівів та удосконалення вже існуючої системи.

Публічний доступ до архіву буде відкритий згодом. Стежте за оновленнями.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Tagged , , .

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *