У Києві презентували проект «Архіум» — цифровий архів для людей

30 січня у стінах Центрального державного архіву громадських об’єднань відбулась презентація електронного ресурсу “Архіум” — бази даних, яка надає доступ до документів державного архіву онлайн.

У презентації брали участь:
Ольга Бажан — директор ЦДАГО України,
Анатолій Хромов — голова Державної архівної служби,
Кирило Віслобоков — керівник проекту,
Ілля Лозінський — представник Департаменту взаємодії з органами державної влади.

Електронний архів “Архіум” створювався протягом року у вільній, творчій атмосфері об’єднаною командою архівістів та ініціативних людей різних галузей. Під час розробки сайту команда послуговувалась девізом: “Нічого зайвого”, щоб на ресурсі не було нічого зайвого. Простий інтерфейс, інтуїтивна навігація та детальна структурованість дозволить розібратись у роботі сайту будь-кому. Зокрема, реалізована система показчиків-теґів, що дозволяє знаходити інформацію за ключовими словами навіть на відсканованих документах.

Для світу така практика не є новою. Подібний проект вже реалізований Національним управлінням архівів та документації США. До речі, як зазначають розробники вітчизняного проекту — не обійшлось і без консультації із заокеанськими колегами.

Анатолій Хромов

Як повідомляє ЦДАГО: «Ресурс «Archium/Архіум» […] дозволить створити єдиний інформаційний простір архіву; презентувати оцифровані документи в режимі онлайн; здійснювати повнотекстовий пошук інформації; замовляти онлайн через опцію «особистий кабінет» документи до читального залу архіву. Це перший, пілотний проект, покликаний задовольнити в одному програмному продукті інтереси усіх стейкхолдерів архівної справи – архівістів та різноманітної аудиторії користувачів ретроспективної архівної інформації».

Керівник розробки – Кирило Віслобоков

Зазначається, що наповнення архіву далеке від завершення. Матеріалів дуже багато, вони весь час поповнюються, і тієї кількості людей, яка працює над їх обробкою, не вистачає для повноцінної реалізації задуму.

Ольга Бажан: «Зі створенням “Архіуму” у архівістів з’являється четвертий сталий напрямок роботи. На жаль, у нас нема достатньої кількості людей, які могли б виконувати професійну діяльність архівіста, необхідно збільшувати штат працівників. Держава у цьому мало зацікавлена. Волонтери теж не сильно виправлять ситуацію, оскільки на певному етапі переведення інформації в електронний формат не обійтись без професійних знань».

Ольга Бажан та Ілля Лозінський

У майбутньому ЦДАГО планує і надалі розвивати електронний ресурс. У перспективі запуск системи для інших архівів та удосконалення вже існуючої системи.

Публічний доступ до архіву буде відкритий згодом. Стежте за оновленнями.

Tagged , , .

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *