Литва посилює контроль за спецслужбами?

Консерватори – члени Комітету з питань національної безпеки і оборони (КНБО) сейму Литви пропонують заснувати посаду контролера (омбудсмена) розвідки.

Повідомляє Obzor.lt.

Голова партії «Союз вітчизни – Литовські християнські демократи» (СО – ЛХД) Габріеліус Ландсбергіс з колегами пропонує поправки у відповідь на внесений президентом Гітанасом Науседою проект поправок до закону, який помітно розширює повноваження розвідувальних відомств.

«Ми згодні, що потрібно зміцнювати відомства національної безпеки в умовах зростаючої загрози з боку Росії, Білорусі та Китаю. Однак ми також хотіли б, щоб народ вірив, що додаткові повноваження будуть використовуватися тільки за призначенням і не створюватимуть умови для порушення демократичних прав людини і свобод», — сказав BNS Г. Ландсбергіс.

Голова консерваторів Г. Ландсбергіс зазначає, що фракція підтримає внесений президентом пакет поправок тільки в тому випадку, якщо одночасно будуть розглядатися запропоновані ними поправки про інститут омбудсмена. Лідер консерваторів також звертає увагу на те, що сейм вже висловився за заснування інституту омбудсмена, коли два роки тому затвердив висновки розслідування КНБО про неприпустимість впливу бізнесу на політичні процеси.

«За таку службу висловився весь сейм. Ми схвалимо поправки про додаткові повноваження для розвідки, тільки якщо будуть прийняті до уваги пропоновані нами запобіжники», — сказав голова консерваторів.

Відповідно до зареєстрованих консерваторами поправок до Закону про розвідку, контролер розвідки буде здійснювати незалежний контроль діяльності развідувальних відомств.

До завдань омбудсмена має входити перевірка дій развідвідомств і їх співробітників на відповідність законодавству, обґрунтованість та законність застосування методів розвідки, скарг осіб, яких перевіряла розвідка.

Контролером розвідки може бути призначений громадянин Литви з бездоганною репутацією, з вищою університетською освітою, якому дозволено доступ до секретної інформації.

Кандидата на цю посаду терміном на п’ять років за пропозицією КНБО і за поданням сейму має призначати сейм. Пропонується, щоб займати пост контролера розвідки було дозволено не більше двох разів поспіль.

Нагадаємо, що напередодні католицького Різдва Г. Науседа вніс до закону поправки, які помітно розширюють повноваження развідувальних відомств. В них він пропонує узаконити можливість для розвідувальних служб викликати жителів для превентивних бесід, а також наданти розвідслужбам право перевіряти особисті документи і застосовувати адміністративний арешт.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Tagged , , .

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *