Коти на Службі в ЦРУ2 хв читання

Чи спадало вам колись на думку, що ваш домашній улюбленець міг би підслуховувати вас в прямому розумінні цього слова? Саме так, кіт-розвідник — це не одна із вигадок кінокомедії, а цілком реальна програма, розроблена спецслужбами.

Acoustic Kitt — таку назву мав проект, розроблений в 1960-х роках у США для використання підключених до передавальних пристроїв котів як мобільної платформи для прослуховування.

Чому ЦРУ звернулось до котів? На це було декілька причин. Одна із них — це головна проблема підслуховування усіх часів: як підслухати людину, котра не користується телефоном, перебуває на вулиці та інколи пересувається, і при цьому не викликати жодних підозр? Хтось може запропонувати використання направлених мікрофонів, що здатні на відстані до сотні метрів виокремити конкретну розмову, але вона виявляється безсилою, коли джерело звуку «гуляє».

І тут світлі голови розвідки придумали: створимо мікрофон, який сам ходитиме за людиною і якого ніхто не запідозрить!

Його розробкою зайнялась Дирекція з питань науки та технологій — філіал ЦРУ, відповідальний за розробку та використання нових технологій в розробці нових засобів розвідки. Проект передбачав хірургічні операції та дресирування тварин. Тривала програма 5 років та коштувала від 15 до 25 млн доларів США.

Як це виглядало? У вухо кота вставлявся мікрофон, біля основи черепа вшивався маленький радіопередавач, а на спині чи хвості — антена. Таким чином виходив живий підслуховувальний пристрій, який планувалося використовувати для записування розмов радянських дипломатів поза межами стін посольства.

У випадку успішності проекту передбачалося випустити таких котів навіть поруч з Кремлем. Однак перше випробування зазнало невдачі. Кіт, якого випустили неподалік від посольства СРСР із завданням записати розмову двох осіб, потрапив не під ноги дипломатів, а під колеса таксі. Наступні спроби теж не принесли успіху: дресируванню коти не піддавалися та прихильності до людей не виявляли, а проблеми національної безпеки та допомога спецслужбам їх цікавили в останню чергу.

Тому вже 1967 року подальше використання котів як прослуховувальний пристрій було визнано не практичним, а операцію Acoustic Kitty закрито. Надалі проводились роботи над створенням спеціальних пристроїв для підслуховування без використання тварин: маленькі мікрофони «жучки», антени, перехоплення телефонних розмов, злам мобільних телефонів тощо.

Програмі слід віддати належне: проект закрили через невідповідність котів поставленим вимогам, але доробок науковців у такій простій (за сучасними мірками) біоінженерії визнали неоціненним.

Хто зна, якщо в американської розвідки не вийшло з котами, — то може вийшло з іншими тваринами, які краще піддаються дресируванню?

Posted in Новини.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *