Літопис УПА. Том 46

Боротьба з аґентурою: Протоколи допитів Служби Безпеки ОУН в Тернопільщині 1946–1948.

Назва: Том 46. Боротьба з аґентурою: Протоколи допитів Служби Безпеки ОУН в Тернопільщині 1946–1948. Книга 3
Видавництво: Літопис УПА
Редактор: П.Й. Потічний
Опубліковано: 2007
Часовий діапазон: 1946-1948
Сторінок: 896

Книга

Цей том протоколів допитів СБ ОУН в Тернопільщині (продовження томів 43 та 44) складається з документів і матеріалів архіву
«Запорожця», котрий було знайдено в околицях села Пліхів та Краснопуща, Бережанського рану Тернопільської області. Свого часу вони були заховані повстанцями, та майже 50 років пролежали глибоко в землі в алюмінієвих бідонax. Про їх існування на цвинтарі в с. Краснопуща протягом 40 років знала лише Стефанія Дудар.

Килин-Дудар Стефанія Григорівна

У 1949 році, коли повстанці закопували свої архіви, вони взяли в свідки 18 річну школярку, яка часто їм допомагала та на обійсті матері якої була їх криївка. Розрахунок був такий: свідок мав бути надійним (дівчинка добре себе проявила будучи зв’язковою), молодим та знаходитись поза підозрою більшовиків, аби успішно дожити до відновлення Української Держави та передати у її власність важливі документи.

В 1991 році, коли Стефанія відчула, що скоро її забере хвороба, відкрила таємницю своєму чоловіку та братові. Так вона виконала останній даний їй наказ і документи спершу потрапили, в своїй основі, на зберігання до обласного відділення Української Республіканської Партії в м. Тернополі, а потім до голови Тернопільського Крайового Братства ОУН–УПА «Лисоня» Петра Касінчука. Нарешті, вже 2006 року документи осіли у архіві Центру Досліджень Визвольного Руху (ЦДВР) у Львові, де вони зберігаються у фонді «Служба безпеки ОУН».

Окремі протоколи цього тому перегукуються з матеріалами, вже надрукованими в т. 43 та в т. 44. Всі ці матеріали взаємопов’язані та допомагають прослідкувати зрадницьку діяльність окремих членів визвольного руху, розкрити їх імена. З книги ми дізнаємось про невідомого слідчого СБ під кодом «888» та його спроби виявити зрадників у повстанських лавах, про завербованих більшовиками, їх шкоду та можемо порівняти відомості безпосередньо з документами радянських каральних органів, котрі додатково описують методи боротьби Москви з українським повстанським рухом.

Книга є у вільному доступі на сайті Літопису УПА. Завантажити та прочитати її можна за цим посиланням.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Tagged , .

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *