Володимир Косик «Спецоперації НКВД-КГБ проти ОУН»

Назва: Спецоперації НКВД-КГБ проти ОУН: боротьба Москви проти українського націоналізму 1933-1943. Дослідження методів боротьби
Автор: Володимир Косик
Написано: 2009
Видавництво: Галицька видавнича спілка
Жанр: історична публіцистика
Часовий діапазон: 1933-1943
Сторінок: 160

Коротка біографія автора

Володимир Косик народився 26 листопада 1924 року в с. Вацевичі (біля Дрогобича) у бідній селянській родині в добу чергового поділу України між сусідами. Коли Володимир став старший, без вагань долучився до Організації українських націоналістів і в її лавах зустрів Другу світову війну. Під кінець війни був німцями вивезений до Східної Німеччини на примусові роботи звідки і втік на підконтрольну західним альянтам територію у вересні 1946.

1948 року Володимир перебрався до Франції, де спершу працював на фабриці, а у вільний час займався науковою діяльністю. У ті роки він навчався в Українському вільному університеті УВУ в Мюнхені, у Сорбонні (Франція) та в Інституті історії сучасних міжнародних відносин.

Будучи на еміґрації, заснував і редагував франкомовний журнал «Європейський Схід» (L’Est européen). Брав активну участь у житті української діаспори Франції. 1961 року за свої досягнення був обраний головою «Об’єднання українців у Франції».

У 1960-1980-их роках активно займався викладацькою діяльністю, читав лекції з історії України в Українському вільному університеті в Мюнхені і у Національному інституті східних мов і цивілізацій.

З відновленням Україною незалежності, почав відвідувати велику батьківщину і читав спецкурси з історії України в університетах в Києві, Івано-Франківську, Тернополі, Дрогобичі. 2000 року став професором Львівського національного університету ім. Івана Франка. Достеменно не відомо чи підтримував Володимир після 1946-го року організаційні зв’язки, але про свої молоді роки він пам’ятав та присвятив свої дослідження збереженню пам’яті про боротьбу українців за незалежність у Другій світовій війні. Завдяки своїй наполегливій праці він став одним із найкращих фахівців історії УНР, історії України періоду Другої світової війни. Майже 10 років свого життя він присвятив вивченню архівів німецького Гестапо.

Помер науковець 12 червня 2017 року в Парижі, але похований на Личаківському цвинтарі у Львові, де ховають видатних львів’ян, репресованих, політв’язнів, бійців УПА та 1 УД УНА, загиблих у Вітчизняній війні 2014.

Володимир Косик — Вікіпедія
Володимир Косик. 1924-2017

Книга

Праця Володимира Косика розповідає нам про хитросплетіння радянської каральної машини «НКВД» у спробах придушити кожного, хто наважиться кинути виклик окупанту. Затиснутий між двома лещатами СРСР та Німеччини, український національно-визвольний рух за 10 описаних в книзі років перетворився із бойової терористичної організації до потужного впливового суб’єкта історії, котрий примушував зважати на себе спецслужби та цілі армії двох найпотужніших держав континенту так само, як і одне на одного у боротьбі за Європу.

Книга занурює читача у тогочасну атмосферу напруження, постійної небезпеки та недовіри знайомлячи зі спогадами очевидців та документами, котрі майже століття були заховані у найпотаємніших архівах. Методи боротьби, агентурні мережі та операції, ліквідації, пропагандивно-психологічні операції — все це акумульовано на сторінках розвідки про дике полювання НКВД-КГБ.

Сама ж розповідь поділяється на шість частин:

  1. «Москва боїться втратити Україну» (міжнародна ситуація, боротьба, переслідування);
  2. «Проникнення до Проводу ОУН» (як Москва імплементувала свою агентуру в ОУН, відомі радянські агенти, червоний слід Судоплатова Європою);
  3. «Вбивство Євгена Коновальця» (все про доручення Сталіна Судоплатову та поглиблення розколу серед українців);
  4. «Вбивство Сеника і Сціборського та розкол» (загадкове вбивство автора проекту конституції Миколи Сціборського та «правої руки» Миколи Мельника — Омеляна Сеника в Житомирі);
  5. «Німецькі документи про вбивство в Житомирі»;
  6. «Визвольний рух під час німецької окупації та становище Берліна і Москви».

Праця Володимира Косика чудово підійде тим, хто хоче для себе глибше відкрити принципи та методи боротьби спецслужб із національно-визвольними рухами. На конкретних прикладах детективних історій можна побачити практично всю павутину зв’язків, контактів та подій, що досі зумовлюють наше сьогодення.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Tagged , , , .

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *