Хайнц Фельфе «Мемуари розвідника»

Назва: Мемуари розвідника. Шпигунство на користь війни. Розвідка на користь миру
Автор: Хайнц Фельфе
Написано: 1985
Жанр: автобіографія
Часовий діапазон: 1928-1972

Коротка біографія автора

Хайнц Фельфе народився 18 березня 1918 року в Дрездені в сім’ї поліцейського офіцера. Ще до приходу націонал-соціалістів до влади, під час навчання в школі, він вступив у Гітлерюгенд. У 1936 – в СС, а в 1939 стає одним із охоронців високих чинів Націонал-соціалістичної робітничої партії. На службі був ініціативний і сумлінний, що постійно наголошувалося керівництвом СС.

У 1943 році Фельфе став співробітником іноземного відділу Служби безпеки (СД). Тут він досить швидко дослужився до керівника реферату Швейцарія-Ліхтенштейн, але через рік за власним бажанням перевівся в Нідерланди, де мав організовувати закидання диверсійних груп в тил союзників. Щоправда розгорнути роботу так і не встиг.

У травні 1945 року Фельфе здався британським військам. Він докладно розповів англійським слідчим, в чому полягала його робота в СД і був поміщений в табір для військовополонених, де провів 18 місяців. В жовтні 1946 року Фельфе одержав від табірної адміністрації свідоцтво про те, що військовим злочинцем він не був і в порушенні прав людини не звинувачується.

У 1947 р. Хайнца Фельфе завербовала англійська секретною службою і він деякий час працював на МІ-6 в Мюнстері. Його задачею було стежити за прокомуністичними настроями боннських студентів та членами німецької компартії. Однак згадати своїх мемуарах про цей момент зі своєї біографії він схоже “забув”.

В цей же час Фельфе вступає до Боннського університету на факультет держави і права, працює радіожурналістом, багато їздить по Німеччині та заводить потрібні зв’язки. Це привернуло увагу радянських секретних служб і у 1951 з ним зустрівся колишній колега по СД Ганс Клеменс, що став на той час агентом радянської розвідки. Так Фельфе став агентом Комітету інформації при МЗС СРСР (згодом одне з управлінь КДБ) під псевдонімом «Пауль».

В цьому ж році Фельфе зустрічається зі своїм давнім знайомим, колишнім співробітником СД та заступником шефа гестапо Вільгельмом Кріхбаумом і завдяки йому поступає на службу в Організацію Гелена (ОГ) – німецьку повоєнну розвідку, де отримує псевдонім «Герда». Спершу він виконує штабну роботу, але вже з 1953 року приступає до роботи безпосередньо в одному з контррозвідувальних підрозділів ОГ. Два роки по тому він очолив відділ БНД – наступниці Організації Гелена, що займається контррозвідувального роботою проти СРСР. У 1956 році Фельфе отримав ранг урядового радника і був призначений начальником реферату «контррозвідки проти СРСР і радянських представництв в ФРН».

ЦРУ стверджує, що за цей час Фельфе передав радянській розвідці понад 15 тисяч документів і видав 94 агента БНД і ЦРУ. Єдиною умовою розвідника до радянської стороні було те, що жоден агент, про якого КДБ дізнається від Фельфе, не повинен бути арештований, щоб не кинути тінь підозри на нього. Та все ж 1961 р. Фельфе був викритий та засуджений до 15 років ув’язнення. У 1969 році його обміняли на заарештованих студентів з ФРН.

Після звільнення Фельфе деякий час працював в Москві експертом КДБ, а пізніше переїхав до НДР. У 1978 став професором криміналістики в Університеті Гумбольдта в Берліні.
У 1986 році Фельфе опублікував мемуари під назвою «Im Dienst des Gegners» («На службі у ворога»).

В СРСР Фельфе цінували та за багаторічну плідну співпрацю з радянською розвідкою нагородили орденами Червоного Прапора і Червоної Зірки. Керівництво КДБ вручило йому нагрудний знак «Почесний співробітник держбезпеки».

Хайнц Фельфе дожив до свого 90-річчя і помер 8 травня 2008 року.

Хайнц Фельфе з документами на Орден Червоної Зірки та Орден Червоного Прапору

Книга

В автобіографічній манері автор описує свій життєвий шлях починаючи зі шкільних років та вибору професії і завершуючи своїм звільненням з ув’язнення в ФРН в результаті обміну у 1969-му.

“Мемуари” Хайнца Фельфе поділені на дві частини, перша з яких – “Шпигунство на користь війни”, описує життя автора до 1945 року і його службу в секретних службах Райху. Друга частина під назвою “Розвідка на користь миру” охоплює часовий проміжок від 1945 по 1972 рр. та є описом служби в Організації Гелена та її наступниці БНД, паралельно з роботою на радянську розвідку.

Попри прорадянську заангажованість, вираження підтримки СРСР, необхідності повоєнній Німеччині робити ставку на його користь та як він особисто будучи радянським агентом діяв на користь миру та інтересів німецької держави, автор точно та цікаво розповідає про багато моментів та особливостей діяльності секретних служб:

– Структура та взаємини таємних служб Німеччини до її поразки у Другій світовій війні;

– Особливості ведення розвідки спецслужбами Німеччини: збір інформації, її аналіз та передача, робота з агентами;

– Фінансування спецслужб;

– Розвідслужби в повоєнній Німеччині: умови створення, структура, завдання, кадри, внутрішнє життя, спадок Райху, роль американців у створенні та співпраця з ними;

– Дії БНД всередині країни;

– Таємна війна Секретних служб проти соціалізму: завдання, країни, особливості роботи.

Окремим моментом та особливістю книги є детальний опис операцій, керованих особисто Хайнцом Фельфе.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Tagged , , , , .

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *