Віктор Суворов «Радянська військова розвідка»

Назва: Радянська військова розвідка
Автор: Віктор Суворов
(Володимир Різун)
Написано: 1982
Жанр: історична публіцистика
Часовий діапазон: 1960-1970

Коротка біографія автора

Торувати свій шлях син військового українця та росіянки почав в 11 років з Воронезького Суворівського військового училища (1958-1963 рр.). Далі було продовження навчання в Калінінському училищі (воронезьке закрили) яке завершив 1965 і вступив на другий курс Київського загальновійськового командного училища імені Фрунзе, котре завершив з відзнакою.

1968 року став командиром танкового взводу в Чернівцях і вже наступного брав участь у вторгненні радянських військ до Чехословаччини (1969), про що після своєї втечі написав книгу «Визволитель» (1981).

У 1968-1970 рр. служив у розвідці Прикарпатського військового округу, а далі в Куйбишеві в розвідці Приволзького ВО. Далі з 1970 по 1971 рр. навчався у Військово-дипломатичній академії. Чотири роки прослужив в женевській резидентурі під прикриттям Постійному представництві СРСР при Європейському відділенні ООН. Там же встиг дослужитись, за різною інформацією, до капітана або майора.

10 червня 1978 року втік зі своєю сім’єю до Великої Британії через побоювання за своє життя. Подальше життя присвятив викладацькій практиці у військових навчальних закладах, дослідженню історії та написанню книг. Так професійний військовий став істориком-концептуалістом.

Книга

В часи служби в автора в Головному розвідувальному управлінні ГШ ЗС СРСР (ГРУ), він застав радянську військову розвідку у всій її красі та на піку могутності, котра якраз припала на 1960-ті та 1970-ті роки. Саме тоді, вона займала чільне місце в пантеоні найсильніших та найефективніших розвідок світу. Про існування ГРУ мало хто знав, як в СРСР, так і за кордоном, що додавало їй таємничості та прикривало від публічних ударів. В ГРУ не можна було прийти за власним бажанням, але за запрошенням самого Акваріуму і новоприбулий зобов’язувався зберігати таємницю існування відомства в обмін на можливість торкнутись світу радянської військової розвідки — вінця боротьби Сходу та Заходу, здатного вирішити долю світової війни.

Вийшовши 1982 року, ця книга навстіж розкрила перед широким загалом всю сутність радянської військової розвідки, принципів її роботи та історії формування. І не дивно, що викликала такий фурор, бо у цій книзі автор детально розкриває:

 • що таке військова розвідка та «з чим її їдять»;
 • відмінності між «західними» розвідками та розвідкою Союзу;
 • як була організована радянська військова розвідка;
 • всі три рівні розвідки;
 • як організовувалась розвідка в країнах Варшавського договору;
 • з кого відбирали та як готували людей для радянської розвідки;
 • як правильно поставити та оцінити роботу ГРУ;
 • як ГРУ шукало нових агентів;
 • які прийоми необхідні, щоб завербувати агента;
 • як керувати агентами та підтримувати з агентурою зв’язок;
 • місце жінки в розвідці;
 • як розвідники працювали під пильним оком контррозвідки;
 • яке місце Спецназу в ГРУ, його організація, завдання і тактика…

Після прочитання автобіографічного «Акваріуму» — ця книга різко розширить уявлення про ГРУ і відповість на головне питання:

Як працювала наймогутніша і найзакритіша розвідувальна організація ХХ століття?

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *