Історія Прихованих Фотокамер ч. 3/3

Двоє наступних “шпигунів” йтимуть парою, адже вони використовували однакові камери. Стенлі С. Хенкс та Карл Стормер (добірку його робіт можете поглянути за посиланням). Перший знімав у місті Медісон (США), а другий – Осло (Норвегія).

Portrett av Carl Størmer (cropped).jpg
Карл Стормер

Отож-бо, дещо про сам прилад. Обидвоє мали так звану “приховану жилетну камеру” (concealed vest camera). Її об’єктив продівався через отвір для гудзика (тому їх подекуди звали “петельними”). Сама камера (чималий млин із латуні) лежала у кишені жилету. Винайдена Робертом Д. Греєм та представлена Western Electric Co. у Нью-Йорку. Цей продукт зацікавив Рудольфа Стірна з Берліну. Він, на пару з братом, купує права на виробництво у 1886. Відтак C. P. Stirn тепер у ділі (у Нью-Йорку торгівля йде під торговельною маркою Stirn & Lyon).

Статистика продажів, як для прихованої камери, приголомшлива:
– 13.000 екземплярів протягом 2 років
– 15.000 зразків протягом 3 років
– 18.000 штук протягом 4 років

За класикою жанру було кілька варіацій камери:
• Комплектація №1
– Діаметр фотопластини 14 сантиметрів (6 світлин по 4)
– Вага камери 1 фунт при діаметрі 6 дюймів
– Бокс на 6 пластин (36 світлин)
– В описі зазначено, що вона нікельована
– Вартість набору 10 доларів у 1889 році

• Комплектація №2
– Діаметр фотопластини 17 сантиметрів (4 світлини по 6)
– Вага камери 1.75 фунтів при діаметрі 7 дюймов
– Бокс на 24 світлини
– В описі зазначено “розмір чарівного ліхтаря”
– Вартість набору 15 доларів у 1889 році

spy-camera-secret-street-photography-carl-stormer-norway-69-5a44a71e4b4c6__700.jpg
www.donttakepictures.com

Камера мала під’єднувану треногу, а також циферблат для витримки (з годинниковою стрілкою чи без неї). Воронка об’єктиву типу “бочка” надавала їй унікальний зовнішній вигляд. Наразі відомо більше сотні скляних пластинок із фотографіями.

Стосовно Стірна, то це був не єдиний його успішний продукт. У 1889 Рудольф пускає у продаж панорамну камеру.

Отож, перейдемо до персоналій. Стенлі С. Хенкс – агент із продажу нерухомості у місті Медісон (штат Вісконсін). Знімав переважно не міські види, а різну зелень, тварин тощо. А-ля сільське життя.

Другим є Карл Стормер. Майбутній математик та фізик. Відомий за його теорію чисел, уточнення числа Пі та дослідження полярного сяйва. У 1893 році починає вивчати математику. Ось уривок із інтерв’ю 1930 року:

“Коли він був юнаком в Університеті Осло, то закохався у панянку, котру не знав. Хлопчина був надто сором’язливим для знайомства. Відтак, аби мати бодай світлину цієї юної леді, Стормер прийняв рішення: необхідно сфотографувати її. Без її відома”.

Інформація далі дещо контраверсійна. Мов Карл зібрав камеру самотужки. Однак, більшість джерел у мережі згадує саме ту саму “камеру для жилетки”. У будь-якому разі. Дівчина поїдала до Штатів та одружилася. Роками пізніше повернулася в Осло (коли Карл уже був знаменитістю). Зустрівши її, К. С. розповів про всю цю ситуацію.

Тягаючи ниточки під жилеткою, Карл зумів сфотографувати чимало іншого люду.

Buttonhole camera owned and used by Stanley C. Hanks, a Madison realtor. The Concealed Vest camera, manufactured by the Stirn brothers, was used between 1886 and 1892. C.P. Stirn's sale of these cameras revolutionized the nature of photography. The vest camera was also known as the 'spy camera,' the detective camera,' the 'shirtwaist camera' and the 'vest pocket camera.' It used a 1.75 inch glass plate film to make six round images.

Зокрема, на одній із його світлин можна побачили Генріка Ібсена (котрого чимало з нас пам’ятають зі шкільної програми). Ще за життя Стормера пройшла фотовиставка (її автору на той момент було 70 років).

Наразі відомо близько п’яти сотень фотографій, зроблених видатним математиком. 484 із них зберігаються у Норвезькому народному музеї. Більшість фотографій зроблені на вулиці Карла Йохана (центральна у норвезькій столиці). Усі, кого цікавить більше дізнатися про Стромера та його фотоіндустрії – біографія задокументована у 1958.

Книга називається “Біографічні спогади членів Королівської Спільноти”. Автор Сідні Чепмен. Саме йому пощастило інтерв’ювати Карла незадовго до смерті останнього.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Tagged , , .

Залишити відповідь