«Революція Месенджерів» та Спецслужби

За останні декілька років, слідом за епохою соціальних мереж, значно зросла і роль месенджерів в житті сучасної людини. Велика їх роль і в соціальному та політичному житті. Про її масштаби можна зокрема судити з того, що дехто з аналітиків називає події кінця літа-осені 2020р в Білорусі «Телеграм-революцією», за іменем популярного застосунку для спілкування. Спробуємо з’ясувати чому.

Зміщення інтересу до спілкування з бездумного поглинання різнопланової інформації, переросло у віртуальному світі в тренд. Спостерігається стрімкий зріст популярності програм–месенджерів за останні 5 років, що роблять акцент на взаємодію користувачів між собою. Великий потік інформації за допомогою месенджерів структурується. Об’єднані в групи за інтересами користувачі можуть одержувати саме ті дані яких потребують. В світі електронної комерції продавці тепер можуть швидше надавати інформацію клієнтам, а отримувачі послуг знаходити необхідне. Політики інформують свою цільову аудиторію про досягнення, переконуючи в правильності їх підтримки. Різні суспільні рухи оперативно повідомляють про акції своїх членів та зацікавлених осіб. Така активність не могла пройти повз увагу спеціальних служб, адже серед суспільних рухів, які викликають цікавість «людей у формі» є й такі, що діють на грані фолу порушуючи, або намагаючись порушити закон.

В 2017 році в Німеччині активно обговорювалась можливість надати доступ спеціальним службам до перехоплення повідомлень у месенджерах. За допомогою спеціального обладнання на етапі кодування, може бути викрита інформація, щодо організації терористичних актів. Ініціативи, що дозволяють органам безпеки читати переписку користувачів, які їх цікавлять, на законодавчому рівні обговорюються та подекуди приймаються в більшості країн Європи. Втім розробники месенджерів, які традиційно вважаються прибічниками всіляких свобод у тому числі приватності спілкування, вважають подібне втручання необґрунтованим. В результаті, повідомлення наново шифруються, створюються перепони для їх розшифровки. Додає клопоту спецслужбам і можливість вести групи, канали та стрічки повідомлень анонімно. Але інформація, що може бути отримана того варта. Природня жага людей до суспільного схвалення, бажання розказати про події свого життя та отримати позитивні відгуки заставили наприклад бойовиків російських приватних компаній створити низьку каналів в месенджері «телеграм», де розміщати фотографії та розказувати про бої в яких приймали участь під час війни в Сирії. Серед матеріалів є й такі, що можуть бути оцінені як військові злочини. Анонімність акторів підштовхує їх до нових зухвалих одкровень. Ісламські рухи зокрема також створюють групи, де пропагують свої військові успіхи, намагаються залучити більшу аудиторію зацікавлених людей.

В Білорусі після президентських виборів серпня-2020 громадські протести незгодних з офіційними результатами почали координуватись через месенджер «Телеграм». В умовах інформаційного вакууму в результаті блокування соціальних мереж та замовчування подій на державному телебаченні, «Телеграм» став чи не єдиним подихом свободи. Телеграм-канал «NEXTA» встановив рекорд числа підписників для цього месенджера взагалі з моменту його створення. Станом на вересень 2020 року його аудиторія склала 2 млн. (для порівняння все населення Білорусі за переписом близько 9,5 млн людей, серед них 7,4 млн користувачів Інтернету). Використання месенджера дало можливість швидко змінювати маршрути руху колон протестувальників, в разі перекриття вулиць правоохоронцями поширювати потрібну інформацію, анонсувати майбутні акції. Контент поповнюється завдяки користувачам, що скидають відео та фото протесту і після рецензування автори каналу їх виславляють.

Можновладці Білорусі, знайшли єдиний дієвий на їх думку вихід з ситуації – відключення Інтернету на певний час, на певній території. Втім ці обмеження прогнозовано не мали стратегічних результатів, як і створення проурядових каналів, аудиторія яких ледь складає кількох тисяч підписників. Для Білоруського КДБ не є таємницею авторство каналу. Автори є політичні іммігранти, колишні студенти з білорусі в Польщі, які і не приховують своїх імен. Але імені місцевих авторів відео вирахувати практично неможливо. Та і стати автором, хоч одноразово може майже кожен. Отже країна, що входить до трійки держав Європи з найбільш цензурованим Інтернетом, не змогла за допомогою відповідних спецслужб протистояти інформаційним атакам на диктаторську владу з боку одного типу месенджера.

В Україні з початку збройної агресії Росії в 2014 році, по силовим відомствами (СБУ, МВС) були розіслані відомчі накази про заборону користування низькою месенджерів, через можливість перехоплення службової інформації. Під заборону потрапили «Телеграм» та «Viber». Але на нижній ланці українські силовики в своїй роботі їх активно використовують.

Таким чином для спецслужб різних країн у роботі з месенджерами постає два діаметрально протилежних завдання. Спроби заборонити їх та заблокувати зазнали краху. Тому актуальним є отримання необхідної інформації зі спеціалізованих груп та каналів. Інше – попередити витік важливої інформації (або зробити так, щоб вона перестала бути  актуальною).

Перше найчастіше вирішується традиційним способом «засилки агентури». Достатньо мати одного свого учасника, аби отримувати доступ до всіх матеріалів групи. Нерідко на «крота» покладається обов’язок формувати загальну думку учасників спільноти. Мета – попередити можливі небажані події, або принаймні коригувати їх перебіг. Більш складний шлях це перехоплення повідомлень та подальша їх розшифровка.

Втім, для режимів з елементами диктатури нерідким є, як ми зазначали раніше, і традиційний спосіб, якщо реалізація інших сценаріїв не дає результату. Банальне відключення провайдерами, за вказівкою спеціальних служб (в рідких випадках підкріплених рішенням суду) месенджера в країні або регіоні, або якщо це неможливе, то повне відключення Інтернету.

Олег Савченко

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Tagged , .

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *